Početna ZdravaZdravo dete 10 razloga zašto je igra u prirodi važna za decu

10 razloga zašto je igra u prirodi važna za decu

by Violeta_Admn

Igra nije luksuz. Igra je neophodna, kaže klinički psiholog Kej Redfild Džejmison. I dodaje da to posebno važi za decu – deci treba sloboda i vreme za igru.

Veliki broj dečijih psihologa smatra da je igra u prirodni izuzetno važna za zdrav razvoj svakog deteta. Kako stručnjaci ističu, dok se igraju u prirodi, deca istražuju svim svojim čulima. Oni otkrivaju novi život, stvaraju izmišljene svetove i razgovaraju međusobno kako bi im igra bila što zanimljivija.

Evo zašto je igra u prirodi važna za mališane.

STIMULIŠE KREATIVNOST

Stručnjak za dizajniranje okruženja za igru i učenje Robin Mur kaže: “Priroda i prirodni materijali podstiču bezgraničnu dečiju maštu i služe kao sredstvo inventivnosti i kreativnosti.” Stene, kamenje i zemlja daju neograničene mogućnosti za igru koje se svaki put mogu drugačije prikazati kada dete izađe napolje.

SPAJA NEFORMALNU IGRU I FORMALNO UČENJE

Dok se igraju napolju, deca mogu na praktičan način primeniti ono što su naučili u školi. Na primer, kada vide i dodirnu korenje drveta, podsetiće se kako je njihov učitelj pričao o načinu na koji se biljke hrane.

SMANJUJE NERVOZU

Vreme provedeno napolju psihološki smanjuje nervozu. Deca su otvorenija i opuštenija posle boravka u prirodi, kada se vrate u „normalno“ okruženje u kome uče.

MAŠTOVITA JE

Zato što ne postoje obeležja, prethodno začete ideje i pravila, deca moraju stvoriti svet oko sebe. U ovom načinu igre deca koriste svoju maštu onako kako je ne koriste kada se igraju u kući.

PODSTIČE REŠAVANJE PROBLEMA

Dok deca upravljaju svetom u kome su napravili pravila, moraju naučiti šta funkcioniše a šta ne, koji način donosi uspeh a koji promašaj, kada da nastave sa pokušajima i kada da stanu.

graphicstock

graphicstock

PROŠIRUJE REČNIK

Dok se igraju napolju, deca će možda videti vevericu, krticu, kumulusne ili neke druge oblake. Kad se susretnu s tim, njihov rečnik će se proširiti onako kako nikada ne bi mogao da su uvek u zatvorenom prostoru, stanu ili školi.

PODSTIČE SARADNJU

Onda kada nije jasno postavljeno ko pobeđuje a ko ne, deca zajedno rade da bi postigla cilj. Možda će zajedno preći poligon sa preprekama koji su napravili, ili će napraviti kućicu za ptice. Zajedno prave kompromise i rade zajedno da bi postigla željeni ishod.

U IGRI UOČAVAJU SLIČNOSTI I RAZLIKE

Sposobnost da sortiraju predmete i primete sličnosti i razlike među njima je takođe važna osobina zs uspeh u matematici. Vreme provedeno u prirodi daje brojne mogućnosti za sortiranje.

POBOLJŠAVA IMUNITET

Zdrava deca su bolji đaci. Kada deca provode više vremena napolju, njihov imuni sistem je jači i time se smanjuje odsustvo iz škole.

POVEĆAVA FIZIČKU AKTIVNOST

Deca koja se igraju napolju verovatno neće biti gojazna i verovatno će biti aktivni đaci. Vreme provedeno u prirodi pojačava koncentraciju jer se mozak tada relaksira, pa će ta deca imati bolju pažnju na času.

Pripremila: S. Gavrić

Može Vam se takođe sviđati