Šta činiti kada vas ujede krpelj? Prema savetu stručnjaka, treba preduzeti sve mere da do toga ne dođe. Ali, ako se ipak desi, ne paničite. Sami možete u tri poteza, u kućnim uslovima, ukloniti uljeza sa vaše kože.

S dolaskom toplijeg vremena sve duže boravimo na otvorenom prostoru, u šumama, na livadama i na drugim travnatim površinama. Boravak u prirodi je odličan način da se rekreiramo, opustimo i oslobodimo svakodnevnog stresa, no on skriva i neke zamke koje mogu biti loše za zdravlje.
DETALJNI PREGLED TELA
Krpelji vole vlažna mesta, a u prirodi se najčešće mogu naći u visokoj travi i grmlju. Treba imati na umu da se krpelj može “šetati” i do šest sati po telu pre nego što nađe mesto na kojem će se ugnezditi.
Pre odlaska u prirodu potrebno je namazati se specijalnim sredstvima protiv krpelja, a nakon boravka na otvorenom preporučuje se tuširanje, detaljni pregled kose i kože celog tela.
Posebnu pažnju treba da posvetite mestima koja zadržavaju vlagu, poput pazuha, prepona, kože stomaka, i deo iza ušiju. Ako pronađete krpelja na svojoj koži ili koži svoje dece, nemojte paničiti. Lekari objašnjavaju lak postupak za sigurno uklanjanje krpelja.
ŠTA TREBA PREDUZETI

- Zalijte alkoholom mesto gde vas je ugrizao krpelj i pustite ga tako dva do tri minuta.
- Uzmite pincetu za vađenje krpelja pa njom posegnite što dublje uz ivicu kože da ga uhvatite za “glavu”. Iako se možete poslužiti i klasičnom pincetom, u apotekama se može naći specijalna pinceta za uklanjanje ovih parazita s kože koja je jednostavnija za korišćenje.
- Okrećite pincetu u smeru suprotnom od smera kretanja kazaljke na satu dok ne uklonite celog krpelja.
Nakon celog postupka, doktori savetuju da dezinfikujete mesto ugriza krpelja, i da preko njega zalepite flaster. Takođe, pratite narednih nekoliko sati da li postoje neke promene na vašoj koži. U slučaju da se koža zacrveni, odmah se javite lekaru opšte prakse.
Izvor: www.zadovoljna.hr