Početna PravaZdrava ishrana Cink i selen za jači imunitet

Cink i selen za jači imunitet

by Violeta_Admn

Da biste se što bolje zaštititili u sezoni prehlade neophodno je da vaš imunitet bude što jači! Najbolja pomoć za to su cink i selen, pa zato u svoju dnevnu ishranu obavezno uvedite namirnice koje su bogate ovim mineralima.

 

David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

David Castillo Dominici,FreeDigitalPhotos.net

CINK – SPREČAVA GRIP

Cink je neophodan za pravilan rast i razmnožavanje ćelija. Zbog toga je izuzetno važan za imunitet. Brojna istraživanja dokazala su da cink smanjuje intenzitet i trajanje simptoma gripa, pa je zato važno da se koristi čim se pojave prvi znaci prehlade. Cink je važan i za kožu jer je njegov nedostatak u organizmu „zaslužan“ za suvu kožu, lomljive nokte, peruti ili opadanje kose.

POSLEDICE MANJKA CINKA

Nedostatak cinka u ishrani može dovesti do poremećaja u rastu, gubitka kose, bolesti kože, pada imuniteta, psiholoških poremećaja, sporog zaceljivanja rana i dr. Takođe, na manjak cinka ukazuju i bele mrlje ili pruge na noktima, suva koža, perut i česte infekcije.

 

GDE IMA CINKA

 

  • mleko i mlečni proizvodi
  • jaja
  • cele žitarice
  • crveno meso (govedina, jagnjetina)
  • orašasti plodovi
  • grašak
  • pasulj
  • soja
  • pivski kvasac
  • pšenične klice
  • semenke bundeve

SELEN – PRIRODNI ANTIOKSIDANS

Selen služi kao antioksidans, posebno u kombinaciji s vitaminom E. Naime, antioksidansi neutralizuju dejstvo slobodnih radikala i doprinose smanjenju oštećenja koja su nastala zbog toga. Selen je potreban za funkcionisanje štitne žlezde. Istraživanja su pokazala da su ljudi s niskim nivoom selena podložniji razvoju oboljenja.

Ovaj mineral čuva elastičnost tkiva, i to tako što odgađa oksidaciju višestruko nezasićenih masnih kiselina. Zajedno s drugim mineralima pomaže izgradnju obrambenih belih krvnih zrnaca.

www.freeimages.com

www.freeimages.com

OBAVEZAN TOKOM ZIME

Nedostatak selena utiče na manju otpornost organizma na infekcije. To je zbog smanjene funkcije belih krvnih zrnaca i grudne žlezde. Njegov nedostatak posebno je primetan kod obolelih od astme, tumora i multiple skleroze.

Uzimanje suplemenata selena preporučuje se osobama starijim od 50 godina, kao i svima u toku zime, kada je imunološki sistem pod povećanim rizikom od respiratornih infekcija.

MNOGO SELENA ŠTETNO

I prevelik unos selena može biti štetan. To naročito važi za hranu koja je proizvedena na zemljištu jako bogatom selenom ili uzimanjem prevelikih doza selena preko suplemenata. Simptomi toksičnosti usled preteteranog uzimanja ovog minerala su gubitak kose, promene na noktima, mučnina, umor…

IZVOR SELENA

  • plodovi mora (plava riba posebno)
  • pečurke
  • brokoli
  • beli i crni luk
  • paprika
  • proizvodi od celog zrna (integralni)
  • seme suncokreta

 

 

Pripremila: S. Vidović

Može Vam se takođe sviđati