Ayurveda, ili „životno znanje“, počiva na konceptu ostvarenja ravnoteže, i omogućavanju unutrašnjem svetu svake osobe (telu i umu) da harmonično deluje sa svojom spoljašnjom okolinom (spoljašnjim svetom).

Kao što svaka osoba ima dominantnu doshu, svako doba dana i svako godišnje doba je takođe dominirano određenom doshom. Proleće je usko vezano za Kaphu, sa kvalitetima kao što su vlažnost, pritisak, izobilje, ali i letargija – i u uskoj vezi sa elementima zemlje i vode. Alergije mogu postati vidne, pri čemu je lakše postati podložan procesu formiranja sluzi u respiratornom traktu.
Ayurveda stručnjak Vasant Lad se obraća Proleću kao „Kralju godišnjih doba“, i u joginskom tekstu Bhagavad Gita Krishna se pokazuje sa raznim atributima:
„Ja sam Duh u Telu, Um u čulima, Orao među pticama, Lav među životinjama. Od sveg drveća, ja sam sveto drvo Bodhi, i od svih godišnjih doba, ja sam Proleće.“
Dok se zima može svesti na ušuškavanje i grejanje uz omiljene grickalice, u Proleće možemo ući teški i usporeni. Vreme je da se razreši teret, i da se otarasimo „Zimskog kaputa“, i dopustimo novi rast i izobilje tokom dolazećih meseci. Potencijalni znaci „neuravnoteženosti“ uključuju zatvor, gubitak apetita, alergije, ili letargiju, te ako osećate nešto od ovoda, Ayurveda prolećna rutina vam može biti od koristi.
Dnevne prolećne rutine
Ustajte sa suncem
Dok se novi život budi oko nas je savršeno vreme da izađemo iz kuće i uživamo u prirodi dok buja. Ciljte da se budite sa izlaskom sunca i provedite deo jutra (makar i 10 minuta) u šetlji napolju, udišite svež vazduh i izložite oči blagotvornom jutarnjem svetlu.
Ovo je sjajan način da se oslobodit osećanja usporenosti, da podignete nivo energije i resetujete unutrašnji časovnik, dok količina dnevnog svetla rasta onima u Britaniji i Evropi. Dremke tokom popodneva se ne preporučuju tokom Kapha sezone, jer ovo može pojačati usporenost i sprečiti kvalitetan noćni san.
Četkanje tela
Praksa četkanja tela namenjena je skidanju ćelija mrtve kože i poboljšanju cirkulacije. Ayurveda tradicije uključuju različite jutarnje rituale za pročišćavanje – ovo može biti odličan način da poboljšate svoju energiju i cirkulaciju u jutarnjim časovima.
Abhyanga ili masaža uljima
Samomasaža i upotreba ulja su još jedan važan aspekt Ayurvede, međutim, s obzirom da ovo doba godine već naginje ka masnoći i vlažnosti, važno da je mudro izaberete svoja ulja. Lagana ulja kao bademovo ili semenke grožđa, i esencijalna ulja poput đumbirovog, ulja crnog bibera, limuna, bergamota, grejpfruta ili čena luka mogu poboljšati cirkulaciju i raspoloženje tokom Proleća, pogotovo onima kojima dominira Kapha.

Biljna pomoć
Dodavanje različitog bilja jelima može biti fantastičan i efektan način da uravnotežite telo. Bilje poput đumbira, indijske pippali paprike, kima, korijandera i mirođije su veoma korisne, i može se praviti čaj od njih. Naročito efekisan čaj za oslobađanje od težine i nadimanja nakon obroka sadrži cimet, biber i đumbir.
Hrana i ukusi
Najbolje je izbegavati tešku i masnu hranu tokom ovog doba godine. Vasant Lad savetuje izbegavanje kisele, slatke i prekomerno slane hrane, jer „provociraju“ Kaphu. Treba izbegavati i hladna pića i mlečne proizvode. Preferirana hrana uključuje gorke, oštre i opore ukuse, kao što su kod limuna, tamno zelenog lisnatog povrća, čilija, belog luka, mahunarki, rotkvica i bobica (primetićete da upravo stiže sezona velike većine ove hrane!) Za ovu hranu se smatra da detoksikuje organizamm, stimuliše varenje i metabolizam i isušuje višak masti. Med može pomoći pri zagrevanju tela i korisno ga je unositi u ovo doba godine kako bi se pojačala Agni, ili „digestivna vatra“. Šolja tople vode za kašičicom meda može pomoći prilikom uravnoteženja Kaphe u proleće.
Joga položaji za balansiranje Kaphe
Zagrevanje, i položaji za uvećanje energije, poput Navasane, uvrtanja, savijanja unazad i pozdrava suncu, mogu da olakšaju osećanje usporenosti. Pranayama tehnike, kao što je Surya Bhedana (disanje na desnu nozdrvu), takođe deluju stimulativno i zagrevajuće.

Pročišćavanje, post i Panchakarma
Proleće se generalno smatra idealnim vremenom za čišćenje, kako tvrdi Ayurveda. Dok su mnogi od nas verovatno pokušali novogodišnji „detoks“, lako je videti koliko je teško i nepotrebno raditi detoksikaciju tokom zime. Telu su potrebni izobilje i internalizacija tokom zimskog Vata perioda, ali kako ulazimo u Kapha sezonu, ovo je zaista idealno vreme za praktikovanje rituala detoksikacije.
Panchakarma znači „pet akcija“, a označava (izrazito energičan) Ayurveda program za prečišćavanje i detoksikaciju koji se tradicionalno obavlja radi detoksikacije i obnavljanja tela.
Pet akcija su Vamana, Virechana, Nasya, Basti i Raktamoskshana. Ove tehnike se ne praktikuju često na zapadu, i kako bi se proces načinio pristupačnijim, realističnijim i prijatnijim.
Prolećno čišćenje može da se sastoji od mono Kitchari dijete, trodnevnog čišćenja sokom, periodičnog posta, izbacivanja šećera i procesuirane hrane, izbegavanja grickalica između obroka ili jednostavnog smanjenja unosa kofeina kako bi se telu omogućilo da se oslobodi nepotrebnih toksina.
Savetuje se da se konsultujete sa kvalifikovanim lekarom ili terapeutom ukoliko razmišljate o obavljanju posta ili čiščenja.Kako se krećemo iz mraka zime u svetlo proleća, ispoštujte svoje telo i um hraneći ih dobro, disanjem punim plućima, i kretanjem na način koji vama prija. Uživajte u novim bojama i osećanju novih početaka, i kao i uvek – slušajte svoje telo, ono vam je najbolji učitelj!
Izvor: ekhartyoga.com
Dina Fesl za Joga portal