Divlji origano, u narodu poznatiji kao vranilova trava jedan je od najmoćnijih prirodnih antibiotika. Doktor Igor Četojević, srpski lekar koji živi na Kipru, nutricionista i specijalista za velnes, a koji je zaslužan i što je Novak Đoković promenio način ishrane i rešio se celijakije, divlji origano preporučuje svima koji žele da poprave opšte stanje svog organizma.
Za lekovita svojstva ove biljke znalo se na Mediteranu hiljadama godinama. Još pre više od 2.000 godina stari Grci i Rimljani koristili su listove vranilovke kao antiseptik, za lečenje čireva na koži i ublažavanje bolnih mišića. Divlji origano se u Grčkoj koristio kao narodni lek protiv prehlade i „nervoznog stomaka“, ali i za održavanje vitalnosti. Od njega se spremala infuzija kod iscrpljenosti organizma, smatran je i prirodnim antibiotikom.
U današnje vreme divlji origano se koristi za bolesti kao što su kašalj, astma, grčevi, dijareja, u borbi protiv bakterija i gljivica, u ublažavanju upala, u regulaciji šećera i masti u krvi, ali i kao snažan prirodni antioksidans za prevenciju kancera.
Ova aromatična biljka, pomalo opora i gorka, prirodni je lek za nesanicu i opuštanjeni higijenu usta. Takođe se koristi za lečenje urinarnih infekcija i upala urinarnog trakta.
Način pripreme i upotrebe čaja
Kafenu kašiku vranilovke preliti sa 200 ml ključale vode. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Procediti i piti 2-3 puta na dan po šolju čaja.
Kako da se rešite ešerihije
Mešavina od 500 g belog sleza, 100 g lista vreska, 100 g lista ruže, 100 g cveta vranilovke (divlji origano) i 100 g suvih peteljki od trešnje smatra se efikasnom protiv bakterije ešerihije koli. Sastojke čajne mešavine dobro izmešajte i usitnite. Čaj se priprema od dve kašike mešavine i pola litra vode, i pije se tokom dana umesto vode nedelju dana.
Izvor: Zdravaiprava