Životni vek neminovno se i očigledno produžio. Ali, dr Ana Gifing smatra da se i pored produženja životnog veka, produžio period nedostojanstvenog starenja, punog bola, problema, degeneracija, gubitka energije, snage, mentalne oštrine i raznih bolesti. Da bi zdravo stario, kaže dr Gifing za portal Zdrava i prava, čoveku je potrebna zdrava ishrana, odgovarajuća fizička aktivnost i dobar san.
Životni vek se produžio, kako da živimo i da se hranimo po novim pravilima?
To je danas sve veći izazov, pa se upravo zbog toga mora i više potruditi. Pametan izbor namirnica, dobre kombinacije i adekvatno vreme obroka definitivno pomažu u očuvanju vitalnosti. Ne treba preskakati doručak, a uveče ne treba jesti peciva, pice, sendviče, što je česta greška. Idealno vreme za doručak je do 9 sati, za ručak oko 13 ili 14 i za večeru oko 19 sati.
Šta sve obuhvata polje antiaging medicine kojom se bavite?
Ova oblast je zapravo klasična preventivna medicina. Skup dijagnostičkih procedura i terapijskih metoda u cilju sprečavanja nastanka mnogih bolesti i zdravstvenih problema. Ova vrsta medicine može mnogo pomoći i kod metaboličkih poremećaja, dijabetesa, povećanih masnoća, što znači da je osim prevencije itekako uspešna u rešavanju mnogih bolesti.
Kako da postignemo da živimo optimalno u skladu da sobom i svojim godinama?
Vratiću se na pojam odgovarajuće fizičke aktivnosti. Ukoliko se umrtvimo, sedimo, ne hodamo, ne vežbamo i jedemo loše, ubrzaćemo proces starenja. Ukoliko se ne radujemo sitnicama i ne smejemo sa ljudima koji su nam dragi i prijatni, utopićemo se kompletno u hormonsku neravnotežu koja neminovno dolazi sa godinama. Ranije ćemo dobiti demenciju ukoliko ne komuniciramo sa ljudima i prirodom. Zdrav, aktivan život podrazumeva da ćemo imati dovoljno energije i snage za svakodnevne aktivnosti, zdrave zglobove, kosti i mišiće, zdravo srce i mozak.
Šta je ono što ženama donosi perimenopauza i menopauza? Da li imate neke savete?
Žene su ugrožene već u periodu perimenopauze, jer rastu faktori rizika za mnoge bolesti, naročito srčane i venske. Promene raspoloženja dodatno podižu nivo stresa, javlja se depresija, tuga, promena figure, talože se masnoće na stomaku i bokovima, javljaju se otoci na licu, nadimanje u stomaku, glavobolje, bolovi u zglobovima. Ovo se može sprečiti ranom dijagnostikom hormonskih vrednosti i adekvatnom nadoknadom.
Dr Ana Gifing je specijalista anesteziologije i reanimacije, koja se opredeljuje za preventivnu medicinu i specijalizuje za predmenopauzu i menopauzu u Beču, Austriji. 18 godina iskustva u hormonskoj nadoknadi. Centar Ane Gifing postoji u 12 zemalja. Ana je autor nebrojano knjiga: “Alhemija mladosti”, “Kako usporiti starenje”, “Fiziologija za početnike”, “Porcija zdravlja”, “Kako najlakše pojesti svoje zdravlje” i mnogih drugih. Takođe veoma je poznata po svom programu Hrino ishrana Dr. Gifing.
Ona će na regionalna online konferenciji HORMONSKA VEZA koja je isključivo ženska konferencija govoriti o horomonskimm promenama u predmenopauzi i menopauzi. Ova konferencija traje do 10.2.2021. i moćićete da saznate kako da unapredite svoju plodnost, lečite policistične jajnike i endometriozu, hormonske poremećaje i preventivno utičete na očuvanje ženskog zdravlja.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević