Početna ZdravaAlternativna medicina Đumbir sa medom i limunom, prirodan lek za grlobolju i kašalj

Đumbir sa medom i limunom, prirodan lek za grlobolju i kašalj

by Violeta_Admn

Đumbir sa medom i limunom je prirodan lek. Pa ako volite prirodne lekove, pokušajte da u vreme gripa i prehlade uz pomoć ovog eliksira oterate grlobolju i kašalj. Probali smo, provereno radi.

Đumbir se koristi sve više – u kuhinji kao omiljeni začin za jelo i poslastice, ali i kao efikasan lek za mnoge bolesti. Ublažava mučninu, podstiče cirkulaciju i smanjuje stres, dok je u zimskim mesecima najpoželjniji prirodni lek za probleme sa grlom, a mi vam otkrivamo kako se pravi eliksir za grlobolju i kašalj.

Potrebno je

* kašičica rendanog svežeg đumbira

* kašičica meda

* svež sok od pola limuna

* 250 ml vruće vode

Priprema

Stavite svež izrendani đumbir u posudu i prelijte ga prokuvanom vrućom vodom. Kad se malo ohladi, dodajte limunov sok i med, promešajte i popijte što pre. Ovaj eliksir je najbolje piti pre spavanja ili ujutru.

Njegovo veličanstvo – đumbir

Đumbir je tropska biljka čija stabljika podseća na trsku i može da naraste do jednog metra u visinu. Koren je mesnat, debeo i veoma aromatičan. U 100 g đumbira ima oko 80 kcal, od čega 1,82 g proteina, 0,75 g masti i 18 g ugljenih hidrata.

Ovaj koren obiluje mineralima, kao što su kalijum, bakar, magnezijum i mangan, ali i vitaminom C, vitaminima grupe B, kao i manjom količinom pantotenske kiseline i niacina.

Đumbir se još od davnina koristio i kao hrana i kao lek, pa se tako u kineskim zapisima koji datiraju iz 4. veka jasno navodi da je ova biljka odličan lek protiv mučnine, bolova u stomaku, zubobolje, krvarenja i reumatizma.

U srednjem veku su mu evropski vladari pripisivali razna afrodizijačka svojstva, a u 16. veku korišćen je kao lek protiv kuge. U Indiji se sada žuti đumbir koristi za ubrzavanje varenja, lečenje srčanih bolesti i zaceljivanje rana.

O lekovitim svojstvima limuna i meda svi već sve uglavnom znamo. Zajedno sa đumbirom očigledno čine moćno trojstvo u lečenju grlobolje i kašlja.

Jedan gram đumbira dnevno

U narodnoj medicini koriste se sveži oljušteni koren đumbira i mleveni đumbir. Pored korena, đumbir u prahu koristi se u gastronomiji, posebno u pripremi pekarskih proizvoda. Na tržištu je dostupan i đumbir u šećernom sirupu, koji je pogodan dodatak poslasticama sa čokoladom, sladoledom, kremama i nadevima za torte, ali i kao ukras za kolače. Kandirani đumbir može se konzumirati sam ili koristiti za pripremu raznih poslastica.

Izvor: Zdravaiprava

Može Vam se takođe sviđati