Tema značaja zaštite životne sredine je danas aktuelnija nego ikada, budući da je diskusija na temu najvećeg i zapravo jedinog zagađivača životne sredine odavno zatvorena, sa zaključkom da jedina odgovornost za neželjena dešavanja na ovom planu pripada čoveku. Kako smo postali svedoci rezultata neodgovornog ponašanja prema svetu koji nas okružuje, jer su klimatske promene postale očigledne, svest o potrebi preduzimanja koraka ka poboljšanju situacije se svakim danom sve više osnažuje. U borbi za zdravu životnu sredinu je, pri tome, ključno edukovati mlade generacije, jer su one nosioci naše budućnosti i njihovo dalje delovanje će odrediti tempo kojim će planeta ići ka boljitku ilii tome suprotno.
Edukacija na temu ekologije
Organizovane edukacije na temu ekologije i važnosti brige o planeti su uvek dobrodošle, ali se mali edukativni momenti mogu implementirati u svakodnevicu sasvim spontano. Prilikom šetnje parkom ili odlaganja smeća bi deci trebalo obrazložiti određene korake i postupke, argumentovati važnost određenog načina ponašanja u prirodi ili recikliranja i tome slično. Edukacija može biti i u formi emisija i crtanih filmova, te odaberite određene sadržaje koji će decu animirati, ali i preneti im poruku o odgovornom ponašanju prema svetu oko sebe. Pokušajte, dakle, da implementirate edukacije ovog tipa u život vašeg deteta na jedan prirodan način, koji će u njima probuditi interesovanje, a nemojte ga forsirati na način koji bi mogao da izazove kontraefekat.
Dobri primeri
Ne biste li naučili dete koliko je očuvana i zdrava životna sredina značajna za budućnost svih nas, trebalo bi na prvom mestu da budete i sami dobar primer odgovornog ponašanja prema prirodi i svetu oko sebe uopšte. Potrudite se da dete ima vas kao dobar primer i uzor na koji će se ugledati. Naposletku, deca najviše uče posmatrajući nas, te preuzimaju određene obrasce ponašanja iz svog okruženja, dakle na osnovu onoga što vide i iskuse u njemu. Ukoliko i sami ne praktikujete ono o čemu govorite detetu, to će negativno uticati kako na odnos deteta prema datoj problematici, tako i na odnos prema vama kao pouzdanom uzoru.
Vreme u prirodi
Ne bi li deca osetila prirodu kao važan faktor u svom životu, moraju da se sažive sa njom i zavole je. To ćete postići vrlo jednostavno – tako što ćete provoditi vreme u prirodi sa decom. Ukoliko odrastaju uz iskustvo prirodnog ambijenta, deca će naučiti da cene prirodno okruženje i na jednom ličnom nivou razumeti zbog čega je važno da brinu o njemu, čak osetiti potrebu za time. Trudite se da vreme provedeno u prirodi bude što interesantnije za mališane, te osmislite zabavne sadržaje, odnosno aktivnosti. Naravno, tokom vašeg zajedničkog vremena u prirodnom ambijentu vodite računa o načinu na koji se i sami ponašate prema životnoj sredini, kao što smo naglasili ranije u tekstu.
Odgovorno vođenje domaćinstva
U vezi sa prethodno rečenim je i potreba da dobre navike i odgovorno ponašanje u pogledu ekologije implementirate u vaš porodični život i vođenje vašeg domaćinstva. Ušteda energije, odgovorno ponašanje prema potrošnji vode, kao i pravilno odlaganje smeća i praktikovanje reciklaže, jesu načini na koje ćete učiniti da odgovoran odnos prema životnoj sredini bude životna navika i logična stavka u ukupnom ponašanju deteta. Budući da je odgovoran odnos prema raspoloživim resursima jedan od zaista važnih aspekata ekologije, pokušajte da primenite princip smanjivanja potrošnje i na ostale segmente svakodnevice. Pored uštede energije i vode u domu, potrudite se da sve vaše nabavke budu vođene ovim načelom, te nemojte kupovati prevelike količine hrane, niti zatrpavati dečiju sobu nepotrebnim igračkama, naročito ne onim od materijala koji nisu biorazgradivi.
Kada je u pitanju zdravlje životne sredine, najveći doprinos kojim ga možemo podržati jeste upravo učenje najmlađih o njegovom značaju. Ukoliko naučimo decu da brinu o svetu oko sebe, čuvaju prirodno okruženje i zalažu se protiv zagađivanja istog, učinićemo veliku uslugu budućnosti naše planete.