Evo trika za spavanje koji možete isprobati ako želite da se probudite mentalno spremniji za taj dan: nosite masku za oči. Naime, blokiranje ambijentalnog svetla dok spavate može poboljšati budnost i pamćenje sledećeg dana, prema studiji koja je uključivala 122 učesnika u dva eksperimenta. Autori studije kažu da je ovo dodatni dokaz veze između svetlosti i sna, prenosi Science alert.
„Ambijentalno svetlo može uticati na strukturu i vreme spavanja“, pišu istraživači u svom radu.
U prvom eksperimentu, od 89 odraslih osoba starosti od 18 do 35 godina zatraženo je da nose masku za oči dok spavaju nedelju dana, pre nego što odu bez nje, ili da nose masku za oči sa rupama nedelju dana posle.
Laboratorijski testovi sprovedeni poslednja dva dana svake nedelje pokazali su da su učesnici imali bolje rezultate u zadatku asocijacije na par reči, koji meri sposobnost da se prisete događaja i iskustava, nakon što su im oči bile pokrivene dok su spavale. Takođe su bili bolji na testu koji meri vreme reakcije.
Za drugi eksperiment, 33 odrasla dobrovoljca starosti od 18 do 35 godina bila su opremljena maskama za oči, uređajima za merenje intenziteta svetlosti pri buđenju i nosivom trakom za glavu za merenje moždane aktivnosti dok spavaju. Da bi se navikli na uslove, učesnici su jednu noć spavali sa netaknutom maskom za oči, a drugu noć sa maskom za oči sa rupama. Usledile su dve noći spavanja pod istim uslovima, samo ovoga puta uz dodatno testiranje. Opet, zadatak asocijacije na par reči otkriva da nošenje maske za oči pomaže u učenju novih informacija i formiranju svežih uspomena. Pored toga, podaci koje daje traka za glavu sugerišu da postoji veza između nošenja maske i dužeg vremena spavanja sa sporim talasima, za koje se zna da je važno kada je u pitanju povećanje memorije.
„Korist za pamćenje je predviđen vremenom provedenim u sporotalasnom snu dok nosite masku“, pišu istraživači dodajući da je maska efikasno, ekonomično i neinvazivno ponašanje koje bi moglo imati koristi od kognitivnih funkcija i dovesti do merljivih uticaja na svakodnevni život.
Izvor: Zdravaiprava