Ako želite da ostanete zdravi, vitki i lepi u vašem jelovniku mora da se nađe dosta svežeg voća. Stručnjaci se slažu da ljudi koji svakodnevno jedu voće i piju sveže ceđene voćne sokove imaju velike šanse da dožive stotu. Verujte, sokoterapija je savršen recept za zdrav život!
Tvorac sokoterapije, američki dijetolog dr Norman Voker živeo je punih 118 godina što predstavlja najbolju potvrdu korisnosti i ispravnosti njegovog sistema. Voker je smatrao da čovek treba da pije sokove u onoj meri u kojoj mu to pruža zadovoljstvo. Ali, tvrdio je, za postizanje vidljivih rezultata neophodno je popiti najmanje 0,6 litara soka na dan.
SOK KAO LEK
Sokoterapija zastupa stanovište da prirodni sokovi mogu efikasno da izleče najraznovrsnije bolesti, za razliku od nekih lekova. Takođe, prema ovom učenju pojedini sokovi podržavaju tonus celog organizma, a neki od njih leče i konkretne bolesti. Kao primer Voker navodi sok od grepfruta koji nas snabdeva vitaminima, energijom i bodrošću, a istovremeno rastvara neorganski kalcijum koji je glavni krivac za artritis i artrozu.
Zasto baš sokovi, a ne sveži, rumeni sazreli plodovi? Zbog toga, govorio je ovaj naučnik, jer varenje čvrste hrane traje i po nekoliko časova, a sokove organizam vari i usvaja vrlo brzo, za samo nekoliko minuta. Pri tom, što nije nimalo zanemarljivo, na varenje se troši minimalna energija.
RIZNICA VITAMINA
Sokovi imaju važan zadatak u našem organizmu: s jedne strane predstavljaju građevinski materijal jer organizam na najbrži i najstabilniji način snabdevaju neophodnim aminokiselinama, mineralnim solima, enzimima, vitaminima, prehranjuju krv, regenerišu tkivo. S druge strane, sokovi su higijeničari celog organizma: čiste ga od otpada, toksičnih materija, izbacuju štetne produkta. Voker kaže da se s pravom moze reći da su sokovi najprijatniji, najukusniji i najbezbedniji lek koji nam je priroda podarila. Naše je samo da ga uzmemo.
Sokoterapija je veoma korisna za ljude koji dugo vremena ne upotrebljavaju pravilnu ishranu, pogotovu ako uzimaju dosta mesa, mlečnih proizvoda, životinjskih masnoća, a malo povrća i voća.
– Nepravilna ishrana dovodi do smanjenja antioksidativnog potencijala organizma, neophodnog za odbranu od hroničnih degenerativnih bolesti i do poremećaja kiselo bazne ravnoteže na stranu kiselosti, što predisponira razna oboljenja. Sveže voće i povrće je alkalno (bazno), pa tako i sokovi povećavaju alkalnu rezervu. Takođe sveži sokovi sadrže vitamine, minerale i antioksidanse – objašnjava dr Nina Bulajić, savetnica za makrobiotiku i specijalista medicinske mikrobiologije.
MAKROBIOTIKA: Sveže ceđene sokove koristite povremeno
Intenzivno konzumiranje sokova ne bi trebalo predugo da traje. U makrobiotici se sveže ceđeni sokovi koriste povremeno, kao deo celovitog sistema ishrane koji se sprovodi kontinuirano – čitavog života.
– Makrobiotička ishrana zasnovana je na razumevanju energetskog uticaja hrane na ljudski organizam. Ukoliko je organizam pregrejan, recimo, zbog preterane upotrebe mesa ili leti na visokim temperaturama, sokovi mogu da koriste. Ako je organizam rashlađen, kao na primer u zimskim mesecima i u nekim bolestima, bolje je uzimati manje presne hrane, pa samim tim i sokova. Sokovi su koncentrati svežeg voća i povrća i tako nose mnogo više YIN energije od biljaka iz kojih se spravljaju. Taj višak YIN-a može poremetiti harmoniju u organizmu. Sa druge strane, u makrobiotici je važan princip celovitosti, pa se više preporučuje uzimanje cele biljke iz koje se cedi sok – ističe dr Nina Bulajić.
LEKOVITOST SOKOTERAPIJE
NAR – Sok od nara je dobar za oporavak organizma posle teških bolesti ili operacija, a pomaže i kod anemije.
ANANAS – Sok od ananasa je dobar za poboljšanje funkcije bubrega i jetre i sadrži jednu supstancu koja je prirodni sagorevač masti. Pomaže da se telo revitalizuje. Takođe, ananasov sok se preporučuje za lečenje astme.
LIMUN – Sok od limuna ima odlično dejstvo na alkalizaciju organizma. Međutim, treba ga piti sa toplom vodom u razmeri 1:10. Odličan je antioksidans, stimuliše rad jetre.
POMORANDŽA – Sok od pomorandže je efikasno sredstvo protiv avitaminoze. Ukoliko se popije naiskap poboljšava apetit i stimuliše rad creva.
JABUKA – Sok od jabuke pomaže kod gojaznosti i dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja, bolesti jetre i bubrega, reumatizma, žučnih kamenaca i kamena u bubregu, hroničnog kolitisa, gihta i dizenterije.
GREJPFRUT – Sok od ovog voća je prirodni sok za nesanicu. Smanjuje holesterol, a krvni pritisak se vraća u normalu.
KRUŠKA – Sok od kruške ima protivupalno dejstvo i pomaže kod bubrežnih kamenaca.
GROŽĐE – Sok od grožđa pomaže kod umora i stresa. Čisti bubrege i jetru i snižava holesterol.
Pripremila: Lidija Bratun