Ulazak u menopauzu pre 40. godine povezan je sa 35 odsto većim rizikom od razvoja demencije kasnije u životu, otkriva preliminarna studija.
Prevremena menopauza, kako je nazivaju, nastaje kada jajnici žene prestanu da stvaraju hormone i menstrualni ciklus se završi do 40. godine. To je desetak godina ranije od tipičnog početka menopauze, a to je 52 godine u SAD, prema podacima Kancelarija američkog Ministarstva zdravlja i socijalne službe za zdravlje žena, piše CNN.
Rana menopauza
Studija, koja nije objavljena, ali će biti predstavljena u martu na konferenciji Američkog udruženja za srce 2022. godine, ispitala je podatke o preko 153.000 žena koje su učestvovale u UK Biobank, tekućoj studiji koja ispituje genetske i zdravstvene informacije o pola miliona ljudi koji žive u Velika Britanija.
– Obim i širina podataka je važan i impresivan, ali nam ne daje detalje koji su nam potrebni da bismo razumeli pune implikacije studije, rekao je dr Lojd Džons, koji je profesor preventivne medicine i pedijatrije na Medicinskom fakultetu Fejnberg Univerziteta Northvestern u Čikagu.
Studija je prilagođena starosti, rasi, težini, obrazovanju i nivou prihoda, upotrebi cigareta i alkohola, kardiovaskularnim bolestima, dijabetesu i fizičkim aktivnostima. Utvrđeno je da žene koje su ušle u menopauzu pre 45. godine imaju 1,3 puta veću šansu da dobiju dijagnozu rane demencije do 65. godine.
Rana menopauza, koja se javlja između 40. i 45. godine, kategorisana je odvojeno od prevremene menopauze pre 40. godine, ali oba mogu biti uzrokovana mnogim istim faktorima: porodična istorija; autoimuni poremećaji, uključujući sindrom hroničnog umora, HIV i AIDS, hemoterapija ili tretmani karličnog zračenja za karcinom, operacija pri kojima se uklanjaju jajnici i materica i pušenje.
„Funkcionalna menopauza zbog operacije je manje rizična nego biološka menopauza koja se javlja rano, jer opet može biti znak da druga tkiva brže stare, tako da žena treba da se stvarno dogovori sa svojim doktorom i da ima plan da optimizuje sve svoje zdravstvene faktore“, rekao je dr Lojd Džons.
Kakva je uloga estrogena?
Kada žene uđu u menopauzu, nivoi estrogena opadaju, što može biti jedan od razloga za nalaze studije, rekao je autor studije Venting Hao, doktorant na Univerzitetu Šandong u Jinanu, Kina.
– Znamo da nedostatak estrogena na duži rok povećava oksidativni stres, koji može da poveća starenje mozga i može da dovede do kognitivnog oštećenja, rekao je Hao u izjavi.
Oksidativni stres nastaje kada antioksidativna odbrana tela ne može da prati preveliku količinu radikala ili nestabilnih atoma koji mogu oštetiti ćelije. Slobodni radikali se prirodno javljaju u telu kao nusprodukt ćelijskog metabolizma, ali nivoi se mogu povećati izlaganjem pušenju, toksinima iz životne sredine, pesticidima, bojama i zagađenjem vazduha.
„Međutim, mislim da je prevremena menopauza značajniji signal od samo estrogena“, rekao je dr Lojd Džons.
On je dodao da „kao što bi gestacijski dijabetes ili preeklampsija trebalo da budu znak, preuranjena menopauza kaže da je u pitanju žena koja je na bržem putu da ima problema sa srcem ili mozgom“.
On savetuje da se kontroliše sve ostalo što može da se kontroliše kod tih žena, a povezano je sa ishranom, fizičkom aktivnošću, težinom i pušenjem, sa promenama načina života i, ako je potrebno, lekovima.
Postoji nekoliko načina na koje žene koje dožive ranu menopauzu mogu da smanje rizik od kognitivnog pada, rekao je Hao.
– Ovo uključuje rutinsko vežbanje, učestvovanje u slobodnim i obrazovnim aktivnostima, prestanak pušenja i konzumiranje alkohola, ali i održavanje zdrave telesne težine“, rekao je Hao.
Svesnost ovog povećanog rizika može pomoći ženama da praktikuju strategije za sprečavanje demencije i da rade sa svojim lekarima kako bi pažljivo pratili njihov kognitivni status kako stare.
Izvor: CNN