Toplo vreme je krivac za teške noge. Čim stigne toplo vreme većina se na kraju dana žali na otečena stopala i gležnjeve, kao i na osećaj težine u nogama. Kao posledica skupljanja otpadnih tečnosti u tkivima otečenost se javlja i u predelu bokova i bedara. Do taloženja suvišne tečnosti dolazi zbog loše cirkulacije, hormonskih promena i nezdravog načina života.
Da bismo se neželjene tečnosti oslobodili neophodno je povećati unos vode tokom dana na oko dva litra, promeniti navike u ishrani i vežbati najmanje 15 minuta. Kroz ishranu treba uzimati što više voća i povrća.
Od povrća, pre svega beli i crni luk, praziluk i celer. Ove namirnice sadrže elemente koji svojim delovanjem snižavaju krvni pritisak i štite srce i krvne sudove, smanjuju nivo lošeg, a povećavaju nivo dobrog holesterola.
Sa druge strane, tikvice, rotkvice, paradajz, peršunov list i salate obiluju vodom, pa predstavljaju najbolje prirodne diuretike.
Izbacivanje suvišne tečnosti može da se poboljša i uzimanjem čajeva. Ako je otečenost prolaznog karaktera čajevi se uzimaju samo tokom kritičnog perioda. Ako je reč o trajnom problemu, uzimaju se u ciklusima. Jedan ciklus traje mesec dana, a onda se pravi pauza od 40 dana, pa se postupak ponavlja sa novim ciklusom.
Da bi se izbegla otečenost, ishrana treba da bude siromašna solju, šećerom i mastima, a bogata svežim nekonzervisanim namirnicama. Pre svega treba izbegavati hranu bogatu natrijumom, kao što su suvomesnati i konzervisani proizvodi, ali i kocke za supu.
Izvor: Novosti