Glavobolja je danas jedna od najčešćih tegoba koje mnogo više pogađaju žene nego muškarce. Stručnjaci zato glavobolje povezuju sa hormonima, a zanimljivo je da se u trudnoći smanjuju, a nakon menopauze uglavnom nestaju.
S tim u vezi, postoje vežbe koje deluju na uravnoteženost hormona, a za koje je potrebno samo 10 minuta dnevno. I deca mogu biti žrtve glavobolje, a u tom periodu one su uglavnom posledica loše reakcije na stres.
SIMPTOM, A NE BOLEST
Glavobolja nije bolest, već simptom nekog patološkog procesa ili promene fiziološkog statusa u organizmu. Uzrok može biti potpuno udaljeno mesto na telu, recimo donji deo leđa ili loše varenje, ali se bol može manifestovati kroz glavobolju. Velika iscrpljenost, nemogućnost odupiranja stresu, krivi položaj tela dok se sedi, položaj glave dok smo za kompjuterom, telo koje se kontinuirano izlaže negativnim zračenjima računara i mobilnog…
Sve to jako negativno utiče na energetsko polje oko glave, i ako u telu nema dobrog protoka cirkulacije kroz karotide, zbog lošeg položaja i stisnutih mišića, čovek vrlo brzo počinje patiti od hroničnih simptoma glavobolje, i to na dnevnoj bazi.
Prvi simptomi upravo su glavobolje, vrtoglavice, zakočenost vrata, bolna ramena… Srećom, ovi se simptomi mogu ukloniti bez lekova – masažama, pravilnim položajem glave za vreme rada i redovnim i ciljanim vežbanjem. Istraživanja su pokazala da ciljane vežbe jačanja dubokih mišića vrata smanjuju tenzijske glavobolje za 30 odsto.
VEŽBANJE IZUZETNO VAŽNO
Dobro je poznato da redovno, umereno, vežbanje pomaže u poboljšanju psihofizičkog stanja. Osobe koje redovno vežbaju imaju glavobolje manjeg intenziteta, te ih sama bol ređe pogađa. Međutim, ključno je kvalitetno se zagrejati jer inače područje vrata i ramena ostaje kruto, a krvne žile se proširuju, pa već par sati nakon vežbanja može doći do napada migrene. Takođe, pravilno disanje i umereno istezanje na svakodnevnoj bazi mogu u velikoj meri pomoći kod prevencije teških glavobolja ili migrena.
Postoji puno jednostavnih načina kako možete sebi pomoći i zato bi bilo dobro da se obratite stručnjaku koji će vam objasniti osnovne principe i demonstrirati vežbe. Redovne vežbe smanjuju nivo kortizola, hormona stresa.
Veoma je značajno obratiti pažnju na hidrataciju organizma jer postoji velika količina toksina koje telo ne može da izbaci, što se često manifestuje upravo kroz tenzijske glavobolje ili migrene, a voda ima ulogu čišćenja organizma.
Potrebno je i da smanjite konzumiranje alkohola i duvana, da se hranite zdravo i da dovoljno spavate.
Pripremila: S. G.