Najbolji način zaštite od letnjih napasti, komaraca, oko kuće je uklanjanje vode iz svih predmeta u kojima se može zadržavati, jer se komarci skupljaju čak i oko malih vodenih površina. Voda ne sme da stoji duže od sedam dana da biste sprečili razvoj larvi u odrasle jedinke.

Foto: Pixabay
Svaka stajaća voda koja ne presuši u roku od deset dana postaće savršeno stanište za leglo komaraca. I kada do toga dođe, onda ćete imati problem.
Jer, komarci nisu samo iritantni insekti, već su i potencijalni prenosioci opasnih pa čak i smrtnosnih zaraznih bolesti poput malarije i groznice Zapadnog Nila. Zato je najbolje da imate mrežice na prozorima i vratima, a evo šta još možete da uradite.
Ovo su isporbani saveti kako da „držite“ komarce što dalje od kuće.
Svetle boje
Na mestima gde je velik broj komaraca nosite odeću svetlih boja.
Bure
Ako u dvorištu imate bure sa nekom tečnošću držite preko otvora mrežu, da komarci ne izađu.
Čišćenje
Redovno čistite zapušene krovne i podne žlebove i sifone. Takođe, neka dvorište i vaša okolina budu čisti, ne ostavljajte đubre ni ostatke hrane nigde oko stana.
Održavanje zelenila
Orezujte, čupajte i kosite okućnice, održavajte balkone i javne površine. Odlično je i da posadite lavandu, jer ona tera komarce i zahvalna je za održavanje.
Komarci ne podnose miris bosiljka, pa se preporučuje da se saksija sa tom začinskom biljkom drži na prozoru. S vremena na vreme lišće se poprska vodom kako bi se širila njegova aroma. Pored bosiljka, koji je izvanredno prirodno sredstvo protiv letnjih napasti u dvorištu, dosadne insekte mogu rasterati nana i ruzmarin.
[su_quote id=“custom“]
Komarci mogu da prenose različite bolesti, poput malarije i denge.
[/su_quote]
Izvor: superžena/zdraviprava