Danas se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. U znak sećanja na tri sestre, Patriu, Minervu i Mariju Terezu Mirabal koje su 25. novembra 1960. kao političke aktivistkinje pretučene i ubijene. Iza tog gnusnog čina stajao je diktator Dominikanske Republike Rafael Trujillo jer su se one javno i glasno usprotivile njegovom režimu.
UN su 1984. godine namenile ovaj dan u čast Mirabal sestara i svih žena koje se suočavaju sa nasiljem. UN navodi da oko 35 odsto žena i devojaka u svetu doživi neki oblik fizičkog i/ili seksualnog nasilja. U pojedinim zemljama sedam od deset žena suočavaju se sa nasiljem. Ipak, ova statistika ne uključuje psihološko nasilje, a ni online uznemiravanje, ucenjivanje i uhođenje.
STRAVIČNA STATISTIKA
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović rekla je da je nasilje nad ženama i svaka žrtva porodičnog nasilja velika odgovornost i briga svih nas. Ona je poručila da će svako ko je počinio nasilje biti kažnjen.
Ministarka je kazala da su u porodičnom nasilju do danas ubijene 34 žene i najavila da će predložiti Vladi Srbije da 2016. godina bude godina borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama. Kako je naglasila na obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, svi smo odgovorni za svaku žrtvu nasilja nad ženama i devojčicama.
“Kada kažem svi, tu ubrajam svakoga od nas, i građane i građanke, i nas koji smo u određenim institucijama i medije. Svi moramo da učinimo mnogo više nego što smo uradili u prethodnom periodu”, istakla je Mihajlovićeva i dodala da se uradilo mnogo, ali da mora još više.
Prema njenim rečima, sve dok ne budemo došli u situaciju da možemo da kažemo da je nulta tolerancija nasilja nad ženama i dok ne dođemo u situaciju da kažemo da nijedna žena nije ubijena ove godine, naš posao nije završen.
“Mislim da je ideal i san svakoga od nas društvo bez nasilja”, navela je ministarka.
Zaštitnik građana pokrajine Vojvodine ukazao je da je tokom prošle godine policija intervenisala u više od 7.000 slučajeva nasilja u porodici u kojima su najčešće žrtve bile žene, a počinioci njihovi sadašnji ili bivši partneri. Pokrajinski ombudsman upozorava, pre svega odgovorne u institucijama, da zbog nasilja u porodici, osim žena, trpe i stariji članovi porodice, ali prvenstveno deca koja su često svedoci, ali i žrtve nasilja u porodici.
ŽIVETI BEZ NASILJA
Iako institucije imaju obavezu da preduzimaju sve zakonom predviđene mere da ih zaštite, u praksi se nasilje često toleriše, pa se žrtve osećaju usamljeno i bespomoćno, a blagom kaznenom politikom prema počiniocima nasilja nad ženama i u porodici šalje se poruka da je ono legitimno i prihvatljivo.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i predstojećih “16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama” Pokrajinski zaštitnik građana pripremio je publikaciju Deset godina mreže “Život bez nasilja” – na putu ka efikasnom, povezanom i usklađenom delovanju institucija u slučajevima nasilja u porodici.
Publikacijom se želi predstaviti način delovanja institucija, ali i podsetiti odgovorni organi na obaveze i posledice koji mogu da uslede zbog njihovog neadekvatnog postupanja.
Pripremila: S. Vidović