Plavi patlidžan je nepravedno zapostavljena namirnica na srpskoj trpezi. A osim što zaista može ukusno da se spremi (mnogima smeta što ume da bude gorak), on je veoma lekovit jer je bogat mineralima i vitaminima.
Ova namirnica smanjuje holesterol i štite od tumora, a odlikuju je i antikancerogena svojstva. Patlidžan je bogat celulozom i podstiče rad organa za varenje. Takođe, sadrži znatnu količinu pektina, koji snižavaju holesterol. Dobar je i za srce jer osigurava značajnu količinu kalijuma, što pomaže u normalizaciji krvnog pritiska, a sadrži vrlo malo masti i kalorija. Istovremeno, sadrži vrstu fitohemikaliju saponin, koja poseduje antialergijska, antioksidativna, antikancerogena i protivupalna svojstva.
Patlidžan, inače, spada u grupu biljaka koje sadrže alkaloide, ali u jako malom procentu pa nije škodljiv. Alkaloidi, inače, mogu izazvati nervne smetnje i probleme s varenjem.
Evo recepta za brzo i lako spremanje patlidžana:
POTREBNO JE
- 4 veća patlidžana
- 400 gr svežih šampinjona
- 2 glavice crnog luka
- 1/2 glavice belog luka
- kašika maslinovog ulja
- peršun
- biber
- so
PRIPREMA
Preseći na pola (uzduž) patlidžane i izdubiti sredinu. Naseckati pečurke, beli i crni luk, “meso” iz patlidžana (što sitnije moguće) i peršun. Sve to sjediniti, posoliti i pobiberiti po želji. Može se staviti i još neki začin, bosiljak, kurkuma ili mešavina suvih začina. U podmazan pleh poređati svaku polovinu patlidžana, a zatim je napuniti pripremljenom smesom. Preliti svaki patlidžan sa malo ulja. Peći oko pola sata na oko 220 stepeni. Uz gotov patlidžan može se služiti kuvani krompir ili pirinač.
SAVET PLUS: Uveče prepoloviti patlidžan i dobro ga posoliti sa obe strane. Ostaviti u frižideru preko noći. Tako će izgubiti gorčinu.
ŠTA SADRŽI LJUBIČASTA BILJKA
U 100 g patlidžana ima 12 mg kalcijuma, 26 mg fosfora, 0,7 mg gvožđa, 214 mg kalijuma, po 0,05 mg vitamina B1 i B2, 0,6 mg vitamina PP i 5 mg vitamina C.
Izvor: Zdravaiprava