Početna ZdravaKlasična medicina Anksioznost u trudnoći – Zašto se javlja i kako je pobediti

Anksioznost u trudnoći – Zašto se javlja i kako je pobediti

by Violeta_Admn

Trudnoća je prepuna izazova i uzbuđenja za sve trudnice – bilo da su u pitanju prvorotke ili majke koje su već upoznale čari drugog stanja. Uskoro ćete postati roditelj očaravajuće bebe, u vama se verovatno mešaju radost i mnoštvo drugih divnih emocija, ali i strepnja i briga.

 

Da li će sve proći dobro? Hoću li znati da se snađem sa bebom kada je donesem kući? Da li se beba pravilno razvija? Kakav li će biti porođaj? Ovo su samo neka od pitanja koja muče većinu trudnica i potpuno su prihvatljiva i prirodna, dok god ne ovladaju vašim životom.

Međutim, ako primetite (vi ili vaši bližnji) da ste neprestano zabrinuti, da vam se misli neprestano vraćaju na predmet vaše brige, da ste nervozni, napeti, razdražljivi i lako planete, možda ste anksiozni. Pre nego spisku vaših briga dodate i ovu, dozvolite da vas informišemo o anksioznosti u trudnoći i načinima da je se uspešno oslobodite.

Zašto se javlja anksioznost u trudnoći?

Anksioznost je teško tačno definisati, jer je izazov ovaj osećaj dočarati rečima, ali ako ste ga nekad osetili, znaćete tačno o čemu govorimo. Anksioznost je vrsta neodređenog straha koji nije vezan za konkretne predmete i situacije, već je nedefinisan, ali veoma uporan i stalno prisutan. Poput straha od nečeg neizvesnog, što se može, a i ne mora desiti, ali anksioznost čini da o tome stalno brinemo.

Ovaj osećaj se može javiti kod svih ljudi, žena i muškaraca, u svim životnim dobima, a ni trudnoća nažalost nije izuzetak. Žene mogu iskusiti anksioznost u trudnoći usled brige o predstojećem porođaju i bebi, ali mogu je razviti i muškarci koji očekuju potomstvo.

U periodu trudnoće u telu žene dolazi do velikih hormonskih promena u kratkom vremenskom periodu. Usled hormonskih oscilacija javljaju se i promene raspoloženja, za koje ste sigurno čuli. Ipak, promene raspoloženja nisu uvek bezazlene – nekad mogu biti okidač za anksioznost.

Pored brige i strepnje zbog promene životnih okolnosti, stres je najčešći okidač anksioznosti u trudnoći. Ako stres traje dugo i ne “rešava” se na vreme, može istrošiti prirodne mehanizme odbrane organizma i prerasti u anksioznost. U nekim slučajevima anksioznost može biti ublažena dok žena nosi bebu, dok se u drugim može rasplamsati.

Ako primetite da brige polako ali sigurno preuzimaju vašu svakodnevicu, imajte na umu da stanje konstantne nervoze može uticati na vašu bebu. To je signal da treba da potražite pomoć, jer se anksioznost u trudnoći može značajno ublažiti ili u potpunosti ukloniti razgovorom sa stručnim licem.

Kako prepoznati anksioznost u trudnoći?

Anksioznost u trudnoći će izazvati sledeće simptome:

  • Konstantna strepnja i briga
  • Osećaj nemira, nervoze i razdražljivosti
  • Teško kontrolisanje emotivnih reakcija
  • Teško kontrolisanje misli koje izazivaju zabrinutost
  • Napadi panike

Anksioznost sa sobom povlači i telesne simptome, koji mogu biti zastrašujući. To su stezanje u grudima, gušenje, vrtoglavice, pojačan rad srca, preznojavanje, ukočenost mišića, problemi sa spavanjem i brojni drugi.

Ukoliko su neki od navedenih simptoma zastupljeni duže od dve nedelje, veoma je važno da se obratite za savet vašem ginekologu ili stručnjaku za mentalno zdravlje – psihologu ili psihijatru. Anksioznost u trudnoći je često povezana sa depresijom, koja može biti praćena postporođajnom depresijom.

Da li anksioznost u trudnoći utiče na bebu?

Priroda se postarala da žene tokom trudnoće hormoni štite od stresa, ali samo ako je stres umeren. Tada može biti dobar i za bebin razvoj. Međutim, intenzivan i konstantan stres i anksioznost mogu nepovoljno uticati na vašu bebu.

Anksioznost se najčešće javlja tokom prvog tromesečja trudnoće, kada može povećati mogućnost za gubitak bebe, a istraživanja su pokazala da su anksiozne majke češće imale prevremeni porođaj nego majke koje nisu patile od anksioznosti.

Takođe, studije koje su pratile bebe anksioznih majki ustanovile su da su deca bila razdražljivija i impulsivnija, ili su imala neke razvojne probleme. S tim u vezi, od izuzetnog je značaja, i za trudnicu i za bebu, da se anksioznost reguliše čim se primete njeni prvi znaci.

Kako ublažiti osećaj anksioznosti?

Postoje načini da ublažite osećaj anksioznosti prirodnim putem:

  • Fokusirajte se na smanjenje stresa tehnikama opuštanja. Boravite na svežem vazduhu, šetajte, plivajte, bavite se fizičkim vežbama umerenog intenziteta. Slušajte muziku, gledajte filmove, družite se sa ljudima koji vam prijaju.
  • Informišite se. Mnoge brige o trudnoći i predstojećem porođaju ćete odagnati razgovorom sa ginekologom ili upisom u školu za trudnice.
  • Možete se učlaniti na forum ili grupe na društvenim mrežama koje daju podršku budućim mamama. Ipak, budite oprezni i verujte 100% samo informacijama koje dobijete od vašeg lekara.

Ovo su neki od načina na koje možete ublažiti anksioznost u trudnoći, a najdelotvorniji je psihoterapija.

Psihoterapija i anksioznost u trudnoći

Ako imate utisak da podrška koju dobijate od vaših najbližih nije dovoljna, a osećaj anksioznosti je intenzivan, obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje – psihologu ili psihijatru. U razgovoru sa vama psihijatar će proceniti da li je vaša anksioznost prirodna ili je briga preterana.

Ne treba da brinete da ćete biti stavljeni pod lekove, jer je to briga većine ljudi koji se odlučuju da se prvi put obrate psihijatru. Lekovi za anksioznost se obično izbegavaju tokom trudnoće. Pristupa se rešenju problema razgovorom, psihoterapijskom tehnikom za koju stručno lice proceni da je adekvatna.

Psihoterapijske tehnike su fokusirane na smanjenje stresa i bolje razumevanje sebe, svojih misli, emocija i potreba. Tokom seansi psihoterapije ćete naučiti kako da se nosite sa negativnim emocijama, bez da vas one preplave i izazovu anksiozna stanja. Sa usvojenim znanjima moći ćete lakše da se usredsredite na sve lepo što vas očekuje u narednom periodu – vašu trudnoću i vašu bebu.

Trudnoća je posebno stanje u vašem životu i može da bude praćena lepim emocijama i razumnom količinom brige. Ne morate da se osećate loše – potrebno je samo da napravite prvi korak kako biste se obratili stručnjacima koji znaju načine kako da pomognete sebi.

Izvor: Zdravaiprava

Može Vam se takođe sviđati