Tokom vikenda se organizuju besplatne analize hormona štitne žlezde u nekoliko gradova u Srbiji – Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu. Prva nacionalna kampanja skrininga održava se uoči međunarodne nedelje štitaste žlezde, koja se obeležava od 23. do 29. maja.

Beograđani će moći da urade besplatne analize hormona štitne žlezde i konsultuju se sa lekarima u okviru prve Nacionalne kampanje skrininga u Srbiji, koja se održava u šoping centru Ušće.
Analize se u tom centru mogu se obaviti u subotu i u nedelju (14. i 15. maj), a građani po rezultate mogu doći lično ili ih mogu dobiti na svoju mail adresu, saopštili su organizatori.
Cilj kampanje je rano otkrivanje problema u funkcionisanju štitaste žlezde, a kampanja skrininga će biti održana tokom maja u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu. U Nišu i Kragujevcu, kampanja skriniga biće održana 14. maja i to, u Nišu u Roda centru od 10 do 16 sati, a u Kragujevcu u DIS-u od 12 do 18 sati, dok će u Novom Sadu ekipa lekara biti na raspolaganju gradanima u Merkatoru 28. maja od 11 do 17 sati.
Više od 300 miliona ljudi širom sveta pati od problema sa štitastom žlezdom, od čega čak polovina njih ne zna da ima taj problem. Simptomi, kao što su zamor i malaksalost, osetljivost ili depresija, u slučaju nedovoljno aktivne štitaste žlezde ili nervoza, neuobičajena emotivna osetljivost, gubitak težine i problemi sa spavanjem u slučaju hiperaktivnosti, mogu se lako zamaskirati u neku drugu bolest.
Kampanju besplatnog skrininga organizuje Srpsko tiroidno društvo uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Zašto je važan pravilan rad štitne žlezde
Hormoni koje luči tiroida, štitasta žlezda, regulišu mnoge procese u organizmu, poput telesne temperature, metabolizma, rada srca i funkcionisanja nervnog sistema.
Ovi hormoni takođe utiču i na izgled i kvalitet kože i kose. Sve to ovoj maloj žlezdi smeštenoj na prednjoj strani vrata, između grkljana i ključne kosti, daje veliku ulogu u funkcionisanju našeg organizma i zato je treba redovno kontrolisati.
Tiroidna žlezda luči dva glavna hormona – trijodtironin T3 i tiroksin T4, a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu.
Pripremila: Lidija Bratun