Neko bi rekao da je bol u grlu sezonski vezana za zimske mesece i hladne dane ali to zaista nije tako znaju najbolje oni koji imaju problem sa bolnim grlom i tragaju za dugoročnim rešenjem.
Bol u grlu praćena povišenom temperaturom i bolovima u mišićima kao da je telo isprebijano, govore u prilog angini ili tonzilitisu, najraširenijih bolesti grla. Najčešći uzrok ovakvog stanja je streptokok koji zahvata celu regiju grla, ždrelo, krajnike i okolne limfne čvorove. Bolest zahteva lečenje antibioticima nakon uzimanja brisa iz grla ili laboratorijskih analiza koje nesumnjivo ukazuju na streptokoknu anginu.
Sa druge strane, jako često su uzročnici upale grla mnogobrojni virusi sa različitim simptomima od strane grla kao što su golicanje, bol u grlu i teškoće sa gutanjem. Takođe, za njima ne zaostaju ni alergijske reakcije praćene simptomima od strane grla koje su sve češća pojava koja muči sve uzraste, od najranijeg doba preko radno aktivnog stanovništva do starih osoba.
Da li su nam za sva ova stanja potrebni antibiotici ili ih nekada uzimamo “napamet” i kako smanjiti njihovu upotrebu i koristiti ih samo kada su zaista neophodni?
Zdravstvene institucije i razne organizacije, počev od Svetske zdravstvene organizacije pa do lokalnih zdravstvenih udruženja, redovno upućuju preporuke i zdravstvenim radnicima i stanovništvu, u cilju racionalne upotrebe antibiotika a prvenstveno u cilju smanjenja antibiotske rezistencije.
Kao jedan od načina za uspešno rešenje tog problema, preporuke sadrže i usmeravaju na rešenja iz prirode kada god je to moguće a moguće je vrlo često, jer je sve više dokaza o njihovoj efikasnosti.
Još su naši stari znali i prenosili sa kolena na koleno niz saveta i rešenja koji su se sa uspehom koristili a sada krećemo sve češće da ih se prisećamo i da im se vraćamo. Neki od tih saveta su da se sisaju kriške limuna ili pije limunov sok u početku kada se jave tegobe, zatim da se ispira grlo slanom vodom ili žalfijom, pa sokom od cvekle sa isceđenim belim lukom. Nisu našim starima bile strane ni tople obloge oko vrata, natapanje obloga sirćetom ili rakijom ni mnoge druge metode.
Sa današnje tačke gledišta znamo da se radi o prirodnim dezinficijensima i prirodnim antibioticima ali i dalje odbacujemo iskustva iz prošlosti prebrzo i pribegavamo još brže upotrebi antibiotika bez pravog i rezultatima iz laboratorije potkrepljenog nalaza.
Da li smo još nešto zaboravili? Da li smo zaboravili eru pre pronalaska antibiotika i korišćenje srebra u sprečavanju i širenju infekcije. Da li smo zaboravili stavljanje obloga sa rastvorom srebra na rane koje su ratnicima spašavale živote sprečavanjem infekcija?
U težnji da se upotreba antibiotika svede na minimum, upotreba srebra je počela da se vraća na velika vrata ali kroz nove tehnologije i usavršenim načinima primene. Svedoci smo efikasnosti te terapije a najefikasnije se pokazalo lokalno dejstvo nanokoloidnog srebra na sluzokožu grla, usta i usne duplje kao i sluznice nosa i sinusa. Ta efikasnost se ogleda ne samo u antibakterijskom dejstvu već i u antivirusnom i antigljivičnom delovanju. Pored sprečavanja širenja infekcije pomenutim mikroorganizmima, srebro dodatno mehanički oblaže sluzokožu i sprečava prodiranje mikroorganizama dalje preko sluznice u organizam.
Coldisept nano silver sprej za grlo, efikasno otklanja bol u grlu sa pratećim simptomima tako što deluje antibakterijski, antivirusno i antigljivično a mogu ga koristiti i deca i odrasli sa istim uspehom.
Jednostavnom i praktičnom upotrebom ovog spreja osigurano je visoko zadovoljstvo korisnika, ali pre svega brzim delovanjem koje će vas osloboditi upornih simptoma od strane grla.
Ključ uspeha je u kombinaciji starih znanja sa novim tehnologijama.
Izvor: Zdrava i prava