Kako su leti stopala izložena suncu, moru, soli, pesku, šljunku…. ali i pogledima, treba obratiti posebnu pažnju njihovoj nezi. Svaka žena koja drži do sebe mora da ima negovana stopala, pa je zato dobar pedikir zlata vredan.
Stopala treba negovati tokom cele godine, kako bi čim dođe vreme letnje obuće lepo izgledala. Naravno, u otvorenoj obući pete i prsti se vide, tako da je leti posebno važan dobar pedikir.
– Pedikir bi trebalo shvatiti kao meru prevencije. Ako redovno posećujete kozmetičara, on može da otkrije neki problem pre nego što se razvije u ozbiljniju komplikaciju. S obzirom da nokti na nogama rastu dva puta sporije nego na rukama, pedikir je dovoljno raditi jednom u dvadeset dan – objašnjava Mirjana Mileusnić, kozmetičarka u salonu “My harmony”.
Uloga stopala je izuzetno važna jer ona na sebi nose čitavu težinu tela. Od njih u velikoj meri zavisi i kompletno držanje.
– Ipak, probleme na stopalima često zanemarujemo, jer ne smatramo da spadaju u neka ozbiljnija oboljenja. Međutim, bol u stopalima, žuljevi, zadebljanja, a posebno kožna oboljenja, ako se ne tretiraju, mogu dovesti do komplikacija i ozbiljnijih zdravstvenih problema. Na primer, bol na tabanu dovodi nas do toga da stopala postavljamo u nepravilan položaj prilikom stajanja ili hodanja, a samim tim kvarimo držanje celog tela, što opet uzrokuje bol u leđima – upozorava Mirjana Mileusnić.
Tri najčešća problema na stopalima
GLJIVIČNA OBOLJENJA
Nažalost, gljivična oboljenja noktiju i kože stopala nisu tako retka pojava. Gljivice se razvijaju u toploj i vlažnoj sredini, pa je noga, stegnuta u toploj obući, idealna za to. Osim toga, gljivična oboljenja lako se prenose, pa se mogu dobiti i na bazenima, u svlačionicama po spa centrima i teretanama, kao i nošenjem tuđe obuće. Gljivična oboljenja karakteriše neprijatan miris, nesnosan svrab i promena boje nokta. Ukoliko imate neki od ovih simptoma, odmah se obratite dermatologu, jer vam medicinski pedikir tu ne može pomoći. Gljivice se leče antibioticima koji se dobijaju na lekarski recept.
SITNI ŽULJEVI
Oni se najčešće javljaju na zadebljaloj koži na tabanu. Primećuju se kad se skalpelom skinu zadebljanja. Tada ostaju crne tačkice, poput glava čiode, i oko njih malo kružno zadebljanje. Medicinski pedikir može pomoći kod ovog problema, ali je važno da se prepozna žulj, kako se ne bi pomešao sa bradavicom.
BRADAVICE
Izaziva ih humani papiloma virus, koji prodire u dublje slojeve epiderma kroz mikropovrede na koži i sluzokoži. Infekcija se prenosi direktnim dodirom sa obolelom kožom ili preko zaraženog pribora. Javljaju se na šakama, prstima, podlakticama. Mogu da nestanu, pa da se ponovo vrate. Kao i gljivična oboljenja, i one se prenose u svlačionicama, kupaonicama, bazenima.
Domaća krema za stopala
Kokosovo ulje bogato luronskom kiselinom i vitaminima A i E, uspešno sprečava razvoj mikroba i štiti kožu.
POTREBNO JE
2 kašike pčelinjeg voska, 4 kašike bademovog ulja, 4 kašike kokosovog ulja i 2 kašike ružine vodice.
PRIPREMA
Vosak otopite na pari, pa ga pomešajte sa bademovim i kokosovim uljem, energično promešajte i, ne prestajući da mešate, sipajte polako ružinu vodicu. Mešajte dok ne dobijete homogenu kremu, preručite je u staklenu posudu i ostavite da dva časa stoji u frižideru.
Kupka od sode bikarbone
Pre spavanja rastvoriti tri kašike sode bikarbone i malo tečnog sapuna u pet litara vrele vode, sačekati da se voda malo prohladi pa namočiti stopala 15 minuta. Kada omekšaju, istrljati pete kamenom i namazati hranljivom kremom za negu stopala ili vazelinom ako su pete suviše ispucane. Obuti pamučne čarape i leći u krevet. Toplota širi pore pa krema dublje prodire u kožu i efikasnije deluje. Ovaj postupak treba ponavljati pet dana zaredom, pa se preporučuje pauza od sedam dana. Ukoliko je potrebno, tretman može da se ponovi.
Pripremila: Lidija Bratun