Jedna veza, horomonska povezuje sve žene, a pod istim nazivom- Hormonska veza u narednih mesec dana biće održan niz predavanja koje koje organizuje Udruženje Žuto uže. Kako da budete svoje u svakoj fazi života da se uskladite sa svim okolnostima, hranite pravilno, budete zdrave i vitalne…. Regionalna online konferencija Hormonska veza je isključivo ženska konferencija koja će okupiti veliki broj doktorki iz regiona, svake eksperta u svojoj oblasti, a sa ciljem unapređenja ženskog reproduktivnog zdravlja, ali i ogroman broj žena terapeutkinja, nutricionista, naturopata, fitoterapeuta.
“Ovde su isključivo žene, zato što žene najbolje mogu da prepoznaju i razumeju problem reproduktivnog zdravlja, zato što žene najbolje znaju šta znači ciklus, menstruacija, trudnoća i izazovi društva sa kojima se sve žene susreću svakodnevno”, kaže Jelena Pack, naturopata i predsednik Udruženja Žuto uže koja ističe da je važno da žene dele iste probleme i pokušavaju da nađu adekvatne informacije o povezanost između problema sa emocijama, reproduktivnim zdravljem i zadovoljstvom sa sobom i sa okruženjem.
Jedna od važnih tema biće pitanje plodnosti.
“Sa stanovišta naturopatije je važno reći da plodnost dolazi kao rezultat odličnog hormonskog balansa i reproduktivnog zdravlja žene. Plodnost je kao i zalihe naših jajnih ćelija, data rođenjem a vremenom i godinama mi je trošimo. Osim što se ona prirodno troši, ona se dosta i rasipa lošim navikama kao što su cigarete, alkohol, loše navike spavanja, ishrane, dijeta, zagađenja. Uspešno ostvarenje trudnoće leži upravo u pronalaženju uzroka i promene načina ponašanja i navika. Zanimljivo je i da je primećeno da su stanja kao što su policistični jajnici i insulinska rezistencija postale bolesti današnjice i dovode do steriliteta. Naučno je dokazano da su ta dva stanja povezana. Hormoni su svi povezani, a insulin je takođe hormon koji među prvima strada ukoliko su drugi hormoni u disbalansu kao što su kortizol, seratonin, melatonin, estrogen, progesteron i mnogi drugi. Veliki uzroci su stres, gojaznost, ali i loša ishrana puna zasićenih masti, šećera, rafinisanih ugljenih hidrata. Ako uspemo da izlečimo insulisku rezistenciju promenom ishrane i suplementacijom, značajno možemo da utičemo na rešenje problema policističnih jajnika”, navodi naša sagovornica koja kaže i da endometrioza pogađa jednu od deset žena.
Prema njenim saznanjima, to je najmanje istražena bolest, skoro da ne postoji dijagnostika i veoma su retki lekari koji su običeni za tretiranje i odstranjivanje endometrioze. U svetu postoji samo dvadesetak stručnjaka za odstranjivanje i pravilno dijagnostikovanje endometrioze.
“Na konferenciji ćemo govoriti o svim temama vezanim za reproduktivno zdravlje žene i hormonima. Koliko hormoni utiču na naše reproduktivno zdravlje i šta se dešava kada se suočavamo sa stanjima kao što su ciste, miomi, policistični jajnici, insulinska rezistencija, problemi sa štitnom zlezdom, endometroza, adenomioza, sterilitet, problemi nadbubrežnih žlezda. Koliko se naši hormoni odražavaju na nas ciklus, menstruaciju i ovulaciju? Takodje ćemo obuhvatiti hormonske promene koje žena prolazi od puberteta do postmenopauze i kako se to odražava na njeno emocijonalno i psihičko zdravlje. Veoma važna tema kojom se bavimo je kako da unapredimo svoju plodnost i kako da promenom navika i ponašanja osiguramo zdravu trudnoću. Šta sve možemo da uradimo da sprečimo pojavu bolesti i komplikacija a ukoliko je problem već tu, koji su najbolji načini lečenja”, navodi Pack.
Među učesnicama Konferencije biće dr Ana Gifing, prim dr mr Biljana Živaljević, mag Maja Obrovac Glišić, dr Sanja Toljan, mag ph Ana Lipowatz, dr Slavica Vasiljević, dr Slavica Stefanović, dr Martina Bracun i mag Jelena Pack.
Autor: Mariota Vlaisavljević