Istezanjem do zdravih arterija! Samo 12 nedelja pasivnog istezanja može da pomogne vašem kardiovaskularnom sistemu i poboljša protok krvi, navodi novo italijansko istraživanje.
Istraživači sa Univerziteta u Milanu otkrili su da su oni koji su se bavili pasivnim istezanjem povećali protok krvi u svojim arterijama i smanjili njihovu krutost.
– Krvni pritisak je smanjen, krutost centralne i periferne arterije je smanjena, a vaskularna funkcija povećana je nakon 12 nedelja pasivnog treninga istezanja, napisali su autori studije.
Istraživači napominju da ovakav način istezanja može poboljšati zdravlje ljudi.
Pasivno istezanje se izvodi uz pomoć partnera ili nekog drugog pomoćnog sredstva. Istezanje sa partnerom se obično koristi za istezanje donjeg dela leđa i zadnje lože natkolenice. Aktivno istezanje ne uključuje spoljnu silu.
U istraživanju je učestvovalo 39 zdravih muškaraca i žena koje su podelili u dve grupe. Jedna grupa je dobila uputstva da isteže noge pet puta nedeljno tokom 12 sedmica, a druga nije radila istezanje. Oni koji su se istezali primetili su poboljšanje svog vaskularnog sistema. Istraživači kažu da bi to moglo da ima uticaj na bolesti koje uključuju promene u protoku krvi, kao što su srčani udar i moždani udar.
– U ovoj italijanskoj studiji došlo je do značajnog poboljšanja dilatacije posredovane protokom, što se može smatrati sposobnošću arterije da se širi kao odgovor na povećanje protoka krvi“, rekao je dr Džonatan Majers, direktor Laboratorije za istraživanje vežbi u Kaliforniji.
Novo otkriće ove studije bile su prilično uočljive promene vaskularne funkcije pasivnim istezanjem, rekao je Majers.
Pozitivne promene u funkciji arterija istezanjem nisu bile toliko velike kao one koje se postižu aerobnim vežbanjem, ali potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdilo u kojoj meri pasivno istezanje može da dopuni aerobnu vežbu, piše Healthline.
Ukoliko bi se rezultati studije ponovili na ljudima sa vaskularnim bolestima, istraživači bi mogli da utvrde da li može pasivno istezanje da bude prikladan tretman za poboljšanje vaskularnog zdravlja.
– Vežbanje je jedan od najefikasnijih načina za obezbeđivanje zdravih arterija, ali dok se za kardiovaskularne probleme preporučuje trčanje, hodanje, vožnja bicikla ili plivanje, rekla je dr Nikol M. Wejnberg, kardiolog iz zdravstvenog centra “Providence Saint John” u Kaliforniji.
Dr Nejs Goldberg, kardiolog i direktor Centra za žensko zdravlje NYU Langon, rekla je da je važno da su arterije fleksibilne, da nisu krute.
– Arterije moraju da se prošire kako bi isporučile više krvi srčanom mišiću i mišićima koji su uključeni u aktivnosti tokom vežbanja.
Ako izgube sposobnost širenja, to može izazvati simptome koji uključuju bolove u grudima ili bolove u nogama kod ljudi koji imaju oboljenje perifernih arterija”, objasnila je ona i dodala da je redovno vežbanje najvažnije za arterije kako bi one ostale zdrave.