Joga i taj či prijaju srcu! Ove veštine pomažu ljudima koji imaju hipertenziju jer harmonizuju um, telo i duh. Redovno vežbanje joge i taj čija “drži” krvni pritisak pod kontrolom i predstavljaju odlična dopunu u lečenju ove bolesti koju u velikoj meri uzrokuje stresan način života.
Joga bi zbog toga trebalo da bude deo programa za prevenciju i lečenje hipertenzije. Ona je posebno primenjiva za starije osobe i one sa slabijim stanjem mišićno-skeletnog sistema koje ne mogu da se angažuju u nekim zahtevnijim aerobnim fizičkim aktivnostima. Ova drevna metoda može da pomogne u slučajevima blage ili umerene hipertenzije, dok je u težim slučajevima neophodan tretman lekovima. Joga, zapravo, najbolje efekte daje u prevenciji.
– Joga položaji uravnotežuju i smiruju autonomni nervni sistem i tako smanjuju hipertenziju. Relaksirajuće joga asane deluju tako da se rad simpatikusa i parasimpatikusa uravnoteži, odnosno da se smanji aktivnost simpatikusa i na taj način redukuje hipertenzija. Rezultati istraživanja o uticaju joge i meditacije na hipertenziju pokazala su da vežbanje joge značajno snižava sistolni krvni pritisak – kaže Zoran Zrnić, instruktor joge u joga studiju „Hipokrat“ u Novom Sadu.
Preporuka je da pre nego što krenete s joga terapijom za hipertenziju odete kod lekara i proverite vaše zdravstveno stanje. Bilo bi dobro da se joga radi pod nadzorom iskusnog joga učitelja, bar na početku, a kasnije možete vežbati i sami kod kuće.
– Joga terapija nikada nije samo jedna asana ili nekoliko njih. Uspešna terapija se postiže vežbanjem kompletnog časa joge, koji pored joga položaja – asana, uključuje i osvešćeno disanje − pranajamu i meditaciju. Bilo bi dobro čas joge završiti opuštanjem − šavasanom ili dubokom jogičkom relaksacijom − joga nidrom.
Tai či čuan je umetnost pokreta vođenih mirnim i stabilnim umom, zbog čega mnogi ljudi ovu veštinu zovu „meditacija u pokretu“. Lagani pokreti tai či čuana dovode do normalnog savijanja i istezanja mišićnog i koštanog sistema tela, čime se jača i pospešuje cirkulacija krvi i energije što deluje kao preventiva od bolesti srca i ateroskleroze. Pokreti tai či čuana su praćeni dubokim, prirodnim i laganim izdisajima i udisajima.
– Ugljen dioksid se izbacuje dubokim izdisajem, što pobuđuje parasimpatički nervni sistem i čini da se krvni sudovi opuste i šire, a krvni pritisak se tada spušta i smanjuje se količina holesterola u krvi. Dubokim udisajem u telo ulazi kiseonik, što pobuđuje simpatički nervni sistem i čini da se krvni sudovi kontrahuju i krvni pritisak se podiže. Takvo prirodno naizmenično disanje izaziva otvaranje i zatvaranje krvnih sudova i povećava elastičnost njihovih zidova a to je najbolja preventiva protiv infarkta i ateroskleroze. Ove vežbe pomaže boljoj cirkulaciji krvi, jačaju kontraktivne sposobnosti srca i regulišu funkcije nervnog sistema – objašnjava Vladimir Topolšek, instruktor tai či čuana.
Pripremila: Lidija Bratun