Jovan ima 36 godina. I deset godina dug “staž” borbe sa multipla sklerozom. On je jedan od onih koji su “digli ruke od zvanične medicine”. Svoju bolest, tešku kao crni đavo, kaže, sada drži pod kontrolom uz pomoć ulja od kanabisa. Njegova priča nije usamljena i svedočanstvo je jednog novog pokreta. Njegova priča je kontroverzna, ali istinita.
Živi u Novom Sadu, sa majkom koja je u penziji. Dane provodi “ubijajući se od dosade” jer ga ruke i noge ne služe. I radi kinezi vežbe svaki dan. Jednom nedeljno radi i program sa svojim fizioterapeutom.
Ništa ne može da uradi samostalno, a najveća radost su mu drugari. Kada dođu u posetu, pričaju o raznim, neobaveznim stvarima. Ili nekada odu u šetnju do grada. Jovan u svojim kolicima.
Ovaj nekada talentovani grafički inženjer sa darom za crtanje i lepo pisanje već nešto više od godinu dana koristi ulje. Kaže da je neopisivo gadno. Toliko teško mu pada, da do sada nije primetio poboljšanje odavno bi odustao.
– Koristim ga u kapima, stavim pod jezik. Uvek veličinu zrna pirinča, tri puta dnevno i odmah moram da pojedem nešto slatko. Osećam se dobro, ali sam i dalje nepokretan. Smanjili su mi se grčevi u mišićima koje sam imao. Imao sam i jednu epizodu kada sam počeo da koristim ulje da sam mogao da se popnem uz stepenice. Držao sam se za gelender, ali sam mogao sam. Ako nastavim, a to zavisi od para, verujem da ću se dovesti u stanje da mogu sam da jedem – priča.
KAKO JE SVE POČELO
Mama je, logično, bila najviše skeptična kada se opredelio za ovakav vid lečenja. Plašila se, mislila je da to ima veze sa marihuanom koja se puši i spada u droge. Jovan kaže da su to dva različita sveta. Sada planira da organizuje humanitarnu svirku u rodnom gradu kako bi imao dovoljno da nastavi sa svojom terapijom. Jedna bočica ulja kanabisa od pet mililitara košta 170 evra. To je puno za jednog nezaposlenog momka i penzionerku.
On je vedrog duha, ne posustaje.
– Upoznao sam dosta ljudi kojima je ovo ulje pomoglo. Znam da mi ovo pomaže, jer sam odavno prestao da koristim lekove.
BOL U OKU, GUBITAK VIDA
Jovan se razboleo 2006. Nije ništa znao o bolesti, a ni u familiji nije bilo sličnih slučajeva. Prvo je primetio smetnje sa vidom, nije video sasvim jasno i lekar je konstatovao da je izgubio za 90 odsto vid na levom oku. Koristio je kortikosteroide, bilo mu je bolje. Ali, sumnja lekara ukazivala je na mnogo težu dijagnozu. Nepune dve godine kasnije potvrđena je multipla skleroza.
– Koristio sam betainterferon skoro četiri godine. Mislim da me je taj “lek” doveo do kolica – priča ovaj Novosađanin.
IRKA
Udruženje IRKA čine oboleli, članovi njihovih porodica i građani koji žele da im pomognu da što je moguće pre dobiju mogućnost da legalno uzgajaju, nabavljaju i koriste kanabis i ekstrakte cvetova kanabisa za lečenje svojih obolenja.
Udruženje je osnovano 8. avgusta 2013. godine na Osnivačkoj skupštini Udruženja, održanoj u Beogradu, a zvanično registrovano u februaru 2014. IRKA je prvo zvanično i matično Udruženje za legalizaciju kanabisa u Srbiji i okuplja građane sa cele teritorije Srbije.
Pokretač je Narodne Inicijative za promenu zakonske regulative kanabisa u Srbiji i član međunarodne asocijacije organizacija “ENCOD” koje se zalaže za dekriminalizaciju korišćenja ilegalnih supstanci i ukidanje narko tržišta i moći narko kartela.
SRBIJA U POSTUPKU
Zvaničan zahtev za legalizaciju ulja od kanabisa Ministarstvu zdravlja podneo je Milan Savić, neurolog i direktor specijalne bolnice “Sveti Sava” u Beogradu.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar obećao je septembra prošle godine zakon, oformljena je radna grupa na čijem čelu je dr Danica Grujičić, neurohirurg.
– Radna grupa još nije formirala definitivno mišljenje. Stavovi samih članova radne grupe se razlikuju, pokušavamo da ih usaglasimo. Analiziraju se sve činjenice za i protiv legalizacije- rekla je Grujičić medijima krajem 2015.
HRVATSKA
U Hrvatskoj je počela da se koristi indijska konoplja u medicinske svrhe prema pravilniku Ministarstva zdravlja, kojim se dopušta njena upotreba za obolele od multiple skleroze, karcinoma, epilepsije i AIDS.
Time je stvoren pravni okvir za uvoz lekova na bazi indijske konoplje u Hrvatsku, a pravilnikom je propisano da se lekovi koji sadrže tetrahidrokanabinol (THC), donabinol i nabilon mogu izdavati samo u apotekama na lekarski recept.
Lekove će prepisivati lekari opšte medicine po preporuci specijalista neurologije, internističke onkologije, onkologije i radioterapije, infektologije i specijalista pedijatra sa subspecijalizacijom iz neuropedijatrije na neponovljivi recept.
Medikamenti koji sadrže THC moći će da se prepisuju na recept u količini potrebnoj za lečenje do najviše 30 dana.
Upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, u većem ili manjem obimu, dozvolile su Nemačka, Francuska, Češka, Slovačka, Austrija, Švajcarska, Italija, Belgija, Holandija, Danska, Švedska, Finska, Velika Britanija, Slovenija, Španija, Portugalija… Praksa se, ipak, razlikuje od zemlje do zemlje, a u nekim državama je, iako je upotreba kanabisa za lečenje dozvoljena, izuzetno teško doći na spisak korisnika.
VIDEO: Kako ulje kanabisa ubija ćelije raka
Autor: Mariota Vlaisavljević