Tajna očuvanja zdravih svojstava povrća i voća je fermentacija, zbog čega tegle sa kiselim krastavcima i burad sa kupusom prave lokalne apoteke, sa lekovima za mnoge bolesti. A među teglama, ajvarom – srpskim kavijarom, kiselim krastavcima, paprikama, džemom, slatkišima, kompotima, nalazi se lek za prevenciju i lečenje mnogih bolesti, pa i korone. Je li to naša zimnica, naš lek?
„Hrana je lek ako se pravilno koristi, ali može biti i štetna, pa treba voditi računa o tome šta jedete. Zimnica nudi mnogo zdravstvenih prednosti, ali samo onu koja je fermentisana – kiseli kupus i kiseli krastavci“, kaže diplomirani nutricionista Predrag Nenadić.
Fermentisana hrana obezbeđuje telu zdrave bakterije koje su mu potrebne da uravnoteži crevnu floru. Zimi je najvažnije da fermentacija čuva vitamine i enzime u hrani.
„Enzimi su iskre života. Oni učestvuju u svim metaboličkim procesima u našem telu. Uzimamo ih samo sa svežim voćem i povrćem i veoma su termolabilni, što znači da se brzo razgrađuju i pri blagom porastu temperature. Zato je fermentisana zimnica mnogo bolja i zdravija od pasterizovane. Pravilno pripremljena zimnica ne gubi ništa od svojih nutritivnih vrednosti i dobija probiotička svojstva, objašnjava Nenadić.
Da se podsetimo…
Pripremanje zimnice postupkom prirodne fermentacije svakako je najzdraviji način konzervisanja povrća. Nema izlaganja visokim temperaturama tako da je sačuvano obilje vitamina, što,uz bogatstvo minerala, belančevina i ugljenih hidrata, obezbeđuje zdraviju i raznovrsniju zimsku ishranu. Prelivi za turšije prave se sa sirćetom, solju i šećerom, kao prirodnim konzervansima koji omogućavaju da povrće posle fermentacije zadrži čvrstinu i ukus.
Turšije se jednostavno pripremaju, vrlo su ukusne i raznovrsne. Veliki je izbor povrća pogodnog za kiseljenje i međusobno kombinovanje, pa se bez obzira na sličan način spremanja, dobija mnoštvo salata različitog ukusa.
Klasična turšija
(količina za bure od 50 l)
Po 2 kg:
– krastavčića
– zelenog paradajza
– karfiola
– šargarepe
– kelerabe
– luka
– rotkve
– paprike
– kupusa
– jabuka
– krušaka
– dunja
* Povrće operite i osušite, voće očistite i isecite na četvrtine i naizmenično ređajte u burence. Između posipajte začine (biber u zrnu, grančice celera i višnje, listove lorbera i vinove loze, slačicu u zrnu i koren rena, pritisnite, pa nalijte vodom u koju ste sipali 60 g soli i 30 g esencije na litar i kesicu vinobrana na 10 kg povrća i voća.
Izvor:Zdravaiprava/RTS