Fenomen bašta sa terase nije nepoznat u svetu, a posebno ga praktikuju stanovnici velikih gradova gde je nedostatak zelenila uslovio i pokrenuo ovaj oblik hobija. Moguće je da je razlog tome i ekonomska kriza, ali i želja da se jede proverena i zdrava hrana.
Bilo kako bilo, na balkonima i terasama sve više bujaju začinske i povrtarske biljke. Najviše su zastupljeni ruzmarin, bosiljak, zelena salata, rotkvice, paradajz, paprika, patuljaste voćke… Potrebno je samo da nabavite manje i veće saksije i žardinjere, treset (kompost) i seme ili rasad.
Ukoliko vam je balkon mali, možete zasaditi više biljaka u istu saksiju. Dovoljno je da sadite naizmenično one visoke, poput paradajza i paprika, i one bokoraste (peršun i bosiljak), pazeći pritom da ne ostanu suviše u senci. Ili, recimo, povrće s različitim ciklusima branja: zelena salata i crvene rotkvice, koje brzo rastu (30-40 dana), sade se s paradajzom, čiji je ritam rasta mnogo sporiji. Možda treba da se odlučite za vertikalni vrt to jest da saksije stavljate na police i uštedite prostor.
Koliki je trošak ukoliko odlučite da postanete farmer iz hobija? Za oko 20 evra možete kupiti dve veće saksije, zemlju, povrtarske biljke… To su inicijalni troškovi i dobar početak, koji će vam već u prvoj vegetativnoj sezoni obezbediti bar dvostruko veću dobit. U sledećim sezonama biće manjih ulaganja, a sezonski neprskani plodovi i svezi začini smenjivaće se na vašoj trpezi.
Pored praktične koristi u vidu svežih plodova i začina, ne treba zaboraviti ni to da rad u bašti pozitivno utiče na zdravlje, a posebno ono duševno. Boravak na otvorenom, planiranje i kreativnost, osećaj zadovoljstva kad plodovi počnu da pristižu – sve je to prava antistres terapija koja snažno utiče na samopouzdanje.
Izvor: www.novosti.rs