Benigne ciste na dojkama veoma su čest ženski problem! Prema mišljenju stručnjaka, najčešće se javljaju zbog stresa i nezdravog načina života. Statistika pokazuje da najveći broj žena ima promene na dojci u reproduktivnom periodu, nakon 30. godine života, mada se one mogu pojaviti u bilo kom periodu. Dobro je što ciste uglavnom spontano nestaju nakon menopauze.
S obzirom na to da ishrana i stresan način života imaju veliki uticaj na nastanak ovih benignih promena, sama promena životnog stila može uticati na njihovo lečenje, ali i prevenciju. Lekovito bilje ima dugu i uspešnu tradiciju u lečenju ovakvih promena na dojkama.
Ovakve ciste na dojkama su bezopasne, jer vrlo retko prelaze u karcinom dojke, od čega žene strahuju. Najveći problem sa cistama je da, ako porastu, mogu biti bolne i neprijatne. U slučaju malih promena lečenje nije potrebno, dok se kod onih većih savetuje punktiranje (izvlačenje špricem tečnosti iz ciste).
PRIRODNI LEKOVI I OBLOGE
KUPUSOV LIST
Kupusov list blago izlupati i premazati ga maslacem. Staviti ga lagano na dojku i obući udoban pamučni grudnjak. Ostaviti da deluje preko noći. Ponavljati najmanje nedelju dana.
KANTARION
Dvadeset grama kantariona preliti šoljom ključale vode i posle dva sata procediti. Gazu natopiti čajem i staviti je na mesto gde se nalazi cista. Obloge držite oko pola sata. Postupak ponavljati najmanje dva do tri puta dnevno.
MASLINOVO ULJE I BELI LUK
Ulje od maslina u kome je nekoliko dana stajao beli luk uzimati svako jutro na prazan stomak (po jednu kašičicu). Na 100 g iseckanog belog luka sipa se 200 ml maslinovog ulja. Terapiju sprovoditi mesec dana.
CVEKLA
Na vodenoj pari pripremiti kašu od 200 g rendane cvekle i dodati nekoliko kašika devetoprocentnog sirćeta. Dobijenu smesu koristiti kao oblogu, najbolje je noću, a ujutru se obmotati vunenim šalom. Terapija treba da traje 10 dana.
ŠARGAREPA
Svežu šargarepu prvo izrendajte što sitnije i obložite njom grudi. Obloga za ciste na dojkama treba da se menja čim se šargarepa osuši, jer tada gubi lekovita svojstva.
[su_quote id=“custom“]
SIMPTOMI POJAVE CISTI
Veliki broj cista pojavljuje se bez ikakvih simptoma. Zato se često otkrivaju slučajno, prilikom redovnog ultrazvučnog pregleda. Takode, žena sama može napipati neobične čvoriće u dojkama, koji najčešće predstavljaju ciste, a vrlo retko maligno oboljenje. Na dodir su uglavnom meke, glatke i pokretne, ali ako su prilično ispunjene tečnošću mogu biti i čvrste kada ih dotičete. Veličina cista varira tokom menstrualnog ciklusa.
[/su_quote]
[su_quote id=“custom“]
UTICAJ HORMONA
Tkivo dojke je veoma osetljivo na uticaj polnih hormona koje luče jajnici. Njihov nivo u reproduktivnom dobu varira u toku meseca. Kada neki delovi tkiva ne uspeju da na odgovarajući način isprate hormonsku aktivnost, dolazi do poremećaja unutar njega i razvoja lokalnog otoka.
Delovi kanalića u dojkama se šire i vezivno tkivo se taloži, što na kraju rezultira pojavom „ploča“ i „grudvi“. Promene na grudima su najčešće locirane ispod areole ili oko nje, kao i u spoljašnjim (bočnim) i gornjim delovima dojke.
[/su_quote]
Pripremila: S. Gavrić