Stručna komisija za pripremu kanabisa u medicinske svrhe odlučila je da se, bar zasad, dozvoli primena tri preparata koji sadrže takozvani tetrahidrokanabinole, odnosno THC. Među njima nije i ulje kanabisa, čiju legalizaciju su tražila pojedina udruženja, a koje se kod nas na crno prodaje po ceni od 300 evra za bočicu.
Legalizuje se primena “dormabinola”, sintetskog tetrahidrokanabinola, za lečenje značajnog gubitka težine kod HIV-AIDS pacijenata, kao i za tretman sporednih efekata hemoterapije kod onkoloških pacijenata kada drugi lekovi ne pomažu.
Takođe, biće dozvoljena i upotreba “nabinola”, sintetske supstance slučne THC-u, za lečenje mučnine i povraćanja kod pacijenata na hemoterapijji koji ne reaguju na uobičajene lekove iz grupe antiemetika.
Treći lek na bazi kanabisa jeste “sativeks”, sprej kojis adrži prirodne tetrahidrokanabinole, za simptomatsko ublažavanje motornog poremećaja (spasticiteta) kod obolelih kod kojih ovaj problem nije adekvatno kontrolisan konvencionalnom terapijom.
Analgetička svojstva kanabisa su odavno poznata. On ima tzv. spazmolitičko dejstvo i koristi se kod ukočenosti mišića usled multipla skleroze. Kod malignih bolesti, kanabis se, prema rečima lekara, ne koristi za lečenje nego kao simptomatska terapija za suzbijanje bolova, mučnine, povraćanja. Kanabisovo ulje pokazalo se efikasnim u lečenju Parkinsonove bolesti, osteoporoze, epilepsije, hepatitisa, depresije, anksioznosti, gojaznosti…
Legalizovali medicinski kanabis
Klinička ispitivanja o pozitivnim dejstvima derivata kanabisa postoje u više od 15 zemalja sveta, dok u Srbiji u poslednjih 50 godina nije napisan čak ni seminarski rad o toj temi. Zemlje u kojima je dozvoljena upotreba kanabisa i njegovih preparata u medicinske svrhe su: Holandija, Češka, Kanada, neke države SAD, Portugal, Švajcarska, Mađarska, Izrael, Nemaćka, Italija, Francuska, Španija…
Pripremila: Lidija Bratun