Za većinu beba, od prvog dana kupanje je poseban uživanjac i malo koja beba ne voli da je nežno kupate, a sve majke posvedočiće kako deca u najranijem periodu spavaju mnogo spokojnije i mirnije posle kupke. Zato, mame uživajte u brčkanju svoje bebe, a neka u svemu učestvuju i drugi članovi porodice jer je ovo zaista posebna radost. Otkrivamo vam kako najbolje da se opustite u ovom delikatnom poslu koji mladim mamama nekada donosi nemir. Osnovni cilj nege dečje kože je da ona bude lepa, zdrava i da se smanji mogućnost nastanka iritacije. To se postiže uz pravilno održavanje higijene i primenu proizvoda koji su namenjeni nežnoj dečijoj koži, a zbog osetljivosti u prvim danima od rođenja, veoma je bitan odabir pravilnih preparata za kupanje. Kompanija Sebamed nudi široku paletu proizvoda koji su pH5.5 i savršen izbor za svakog roditelja kome su kvalitetna i negovana koža bebe prioritet.
Kupanje
Bebu ne treba kupati češće od jednom dnevno, a nekad kupanje može i da se preskoči. Kupanje treba da bude svakog dana u otprilike isto doba pred večernji podoj i spavanje.
Idealna temperatura
Toplomerom se proverava tačna temperatura vode. Voda treba da je bebi prijatna, najbolje je da bude oko 37 stepeni. Dubina vode u kadici treba da bude oko pet centimetara. Takođe, važno je i da je temperatura prostorije u kojoj se beba kupa prijatna, a to znači 2-3 stepena toplija nego uobičajeno.
Izbor kupke
Kupku ili šampon treba pomešati sa vodom i lagano krenite u zabavnu avanturu. Veoma je važno da kupka koja se koristi bude kvalitetna, a preporuka stručnjaka je da se koriste nežni preparati koji čuvaju površinski sloj kože, ne oštećuju ga i pomažu očuvanju prirodne kiselosti kože. Jedan od kvalitetnijih proizvoda za kupanje bez suza je Sebamed dečija pena za kupanje za lice i telo. Ona je izuzetno blaga, pogodna za pranje od glave do pete, a specijalna formulacija omugućava zaštitu i negu i najosetljivije kože, sprečava isušivanje i štiti od iritacije i upala. Istovremeno, ne oštećuje površinski sloj kože i minimalna količina se lako rastvara u vodi. Omogućava čišćenje nežne kože beba i dece od rođenja do adolescencije. Ne isušuje kožu, štiti od alergena i štetnih materija. Pogodna je za korišćenje kod veoma suve kože, kod atopijskog dermatitisa i psorijaze.
Bezbednost
Novorođenče se tokom prvog meseca kupa preko ruke bez obzira na stanje pupčanog patrljka i onda kada pupak otpadne.
Kasnije se može spuštati da leži u kadici, ali je važno da se bebina glava nikada ne stavlja u vodu.
Kada kupate bebu treba da se smešite, da je gledate i pričate kako bi uživala u kupanju od prvog dana. Bebi možete oprati kosu, lice, vrat, pazeći da voda i sapunica ne uđu u oči i uši. Bokalom treba sprati sapunicu. Posle kupanja, bebu treba zamotati u pelenu i nežno istapkati kožu, lepo osušiti. Važno je da je koža dobro osuši posebno u predelu oko prevoja, pod pazuhom i ispod vrata, na preponama. Kosicu posle kupanja iščešljajte mekanom četkom.
Nega tokom menjanja pelena
Prilikom menjanja pelena veoma je važno de detaljno očistite bebu. Odličan saveznik su Sebamed uljane maramice koje sadrže ulja raznih biljaka, čuvaju vlažnost pelenske regije i ne isušuju predeo oko genitalija. One ne sadrže vodu i alkohol i pogodne su za korišćenje i kod najosetljivije dece koja imaju suvu kožu ili atopijski dermatitis. Deluju protiv isušivanja i iritacije kože.
Koža novorođene bebe je tanka, meka i ružičasta. U zavisnosti da li je beba rođena u terminu ili nešto ranije, koža može da bude prekrivena belim, sirastim mazom koji se naziva verniks i koji pomaže koži da zadrži svoju prirodnu vlažnost. On povećava otpornost kože na hemijske supstance i mikroorganizme. Prema najnovijim preporukama ovaj sloj ne treba skidati po rođenju, već tokom kupanja za nekoliko dana. Iako izgleda da odrasli i deca imaju istu kožu ona se značajno razlikuje u sastavu. Spoj između površinskog sloja kože (epiderma) i dubokog sloja kože (derma) je neuporedivo slabiji kod beba nego kod odraslih, a celokupna koža je tanja za 40%. Odnos površine kože novorođene bebe i težine je veći pet puta na rođenju u odnosu na odrasle i zbog ovog odnosa je veća resorpcija materija kroz kožu u organizam. Inače, beba na rođenju ima neutralnu pH vrednost kože koja tokom prve godine života počinje da liči na kožu odraslih i postaje blago kisela. Idealan pH kože kod dece i kod odraslih je onaj pri kome koža zadržava svoju vlažnost, ne suši se i ne gubi više tečnosti a da bi se sve ovo ostvarilo potrebno je da pH kože ima vrednost izmedju 5 i 6. Neophodno je da se prirodan proces u sazrevanju kože novorođenčeta ne remeti agresivnim sredstvima za negu dečije kože, već da sredstva koja se koriste za negu kože pomognu prirodan razvoj kože. Odabir sredstava za negu kože u prvim mesecima od rođenja uz genetiku je od presudnog značaja za kvalitet kože tokom života.
Izvor: Zdravaiprava