Paleo-vegansku, odnosno peganska dijeta je kreacija koju je popularizovao dr Mark Himan, lekar i pisac o ishrani. Dijeta kombinuje elemente zdrave ishrane, kao što su izbegavanje prerađene hrane i žitarica. Naglašava svežu hranu i zdrave masti, ako želite, i neke proizvode od životinja.
Pre nekoliko godina, dr Mark Himan, lekar i najprodavaniji pisac o ishrani, učestvovao je u diskusiji o nutricionističkim panelima kada je izbila tuča. Dvoje kolega lekara iz panela, paleo zagovornik i odvažni vegan, ušli su u žestoku raspravu o tome koja je dijeta najbolja. Sedeći između njih, Himan je želeo da razbije napetost i šalio se da je pegan ili kombinacija oboje.
Komentar nije samo nasmejao publiku. Podstaklo je Himan-a da ozbiljno razmisli da li se najbolji elementi te dve dijete mogu pomešati.
Himan je u početku predstavio pegansku ishranu u postu na blogu 2014. godine. Od tada je Himan usavršio ono što smatra svojom ličnom najboljom strategijom za ishranu koja je dobra i za ljudsko zdravlje i za životnu sredinu, istaknuto u njegovoj novoj knjizi „Peganska dijeta“.
Knjiga sakuplja principe oko kojih se većina stručnjaka slaže za zdravu ishranu, poput izbegavanja prerađene hrane i jedenja svežih proizvoda, zdravih masti i kvalitetnih proteina. Uglavnom je na biljnoj osnovi, ali omogućava i neke visokokvalitetne životinjske proizvode.
Rezultat je dijeta koja treba da ujedini često nespojive škole mišljenja u ishrani protiv zajedničkog neprijatelja: prevalencija jeftine, nekvalitetne praktične hrane, rekao je Himan u nedavnoj epizodi podcasta Bulletproof Radio.
„Kao da svake nedelje postoji nova pomodnost i svi se nekako tuku jedni s drugima i borimo se protiv pogrešne osobe. Trebalo bi da se borimo tradicionalnom američkom ishranom,“ rekao je.
Paleo-veganska dijeta isključuje prerađenu hranu u korist povrća i voća
Prerađena hrana, uključujući rafinisane žitarice i dodate šećere, čvrsto je povezana sa hroničnim zdravstvenim problemima poput gojaznosti i bolesti srca, kao i sa bržim starenjem i ranijom smrću. Nasuprot tome, postoje dokazi da dijeta bogata povrćem i voćem, poput veganske dijete, ima mnoštvo blagodati, poput zdrave težine, nižeg krvnog pritiska i raznolikog mikrobioma.
Himan takođe preporučuje izbegavanje pesticida i jedenje organskih, lokalnih i ne-GMO kad god je to moguće.
Ograničićete žitarice na peganskoj ishrani
U skladu sa mnogim popularnim dijetama sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, Himanov plan obeshrabruje da jedete puno žitarica, pasulja i druge skrobne biljne hrane, jer oni mogu povećati nivo šećera u krvi i nivoa insulina. Možete da jedete malo ugljenih hidrata, ali cilj je fokusiranje na manje porcije hrane poput smeđeg pirinča i kinoje. Oni imaju niži glikemijski indeks, što znači da je manje verovatno da će povisiti nivo šećera u krvi.
Gluten i drugi proizvodi od pšenice takođe su ograničeni na pegansku ishranu, osim kao „povremenu poslasticu“.
Dijeta daje prednost kvalitetnim mastima
Slično keto dijeti, Himanov plan peganske dijete naglašava dobijanje dovoljno zdravih masti iz izvora poput orašastih plodova, semenki i avokada. Stručnjaci ih obično smatraju zdravim mastima, jer mogu pomoći u smanjenju upale i upravljanju nivoom holesterola.
Himan se zalaže i za male količine zasićenih masti iz izvora poput kokosa i putera. Prema nekim dokazima, on ne preporučuje mlečne proizvode koji su povezani sa digestivnom distresom i većim rizikom od određenih bolesti.
Peganska dijeta može da sadrži proizvode životinjskog porekla ako su održivog izvora
Peganska dijeta treba da sadrži oko 75% biljaka, ali može da sadrži i neke životinjske proizvode ako su održivo odgajani, kaže Himan.
Izvor: Zdravaiprava