Dok traje trudnoća veliki broj žena zapostavi oralnu higijenu i brigu o zubima. To se uglavnom dešava jer je pažnja preusmerena na razvoj i zdravlje bebe koja postaje prioritet, ali i zbog mučnina, povraćanja, umora, kao i predrasuda vezanih za posete stomatologu, objašnjava za portal “Zdrava i prava” stomatolog dr Neda Cvetković.
– Poželjno je da žena dok traje trudnoća odlazi na kontrole na svakih dva ili tri meseca, kako bi stomatolog obavio pregled i obučio je kako da pravilno održava oralnu higijenu. Ukoliko je potrebna određena intervencija, ona se savetuje u drugom tromesečju jer se tada trudnica oseća najkomfornije u stomatološkoj stolici. Stomatologu treba dati podatke o trudnoći i naglasiti ukoliko je ona rizična – ističe naša sagovornica.
KOMPLIKACIJE SU POSLEDICA LOŠE HIGIJENE
Često se može čuti da dok traje trudnoća zubi propadaju i da se sa svakim graviditetom gubi po jedan zub. Prema rečima dr Nede Cvetković, oralne komplikacije su zapravo posledica loše oralne higijene i hormonskog disbalansa.
– Redovnim uklanjanjem mekih naslaga i zubnog kamenca, rizik od nastanka neželjenih promena se može svesti na minimum. Ukoliko takve promene već postoje, potrebno ih je sanirati što pre i tako sprečiti širenje infekcije i dalje komplikacije. Može se raditi uklanjanje karijesa, mekih naslaga i kamenca, kao i vađenje zuba – objašnjava dr Neda.
Njen suprug, ali i kolega, dr Miloš Cvetković nadovezuje se rečima da obimnije parodontološke i oralno-hirurške intervencije kod trudnica treba odložiti za period nakon porođaja.
– Takođe, postoji neopravdano mišljenje da je upotreba lokalnih anestetika dok traje trudnoća štetna. Ukoliko je potrebno sprovesti lečenje, bezbednija je bezbolna intervencija, jer bol predstavlja stres za organizam, a samim tim i za bebu – kaže dr Miloš Cvetković.
NAJČEŠĆA POJAVA – ZAPALJENJE DESNI
Jedan od najčešćih problema sa kojima se trudnice sreću je gingivitis, odnosno zapaljenje desni. Ono takođe nastaje kao posledica loše higijene usta i zuba, i hormonskog disbalansa.
– Desni, kao posledica hormonskih promena, postaju osetljivije na dejstvo bakterija koje se nalaze u zubnim naslagama. Tada nastaje inflamacija. Desni su crvene, otečene i krvare. Ukoliko pacijentkinja već ima parodontopatiju, može doći do njenog napredovanja i labavljenja zuba. Ovakve gingivalne promene se mogu izbeći besprekornom oralnom higijenom, pa je veoma bitno redovno i temeljno uklanjati naslage i održavati higijenu zuba i usne duplje – navodi doktor.
On dodaje da se, suprotno verovanju, sama struktura zuba u trudnoći ne menja. Dakle, ne dolazi do gubitka kalcijuma (ukoliko trudnica ne unosi dovoljno kalcijuma on se oslobađa iz kostiju, a ne iz zuba).
– Do promena može doći usled povraćanja i dejstva želudačne kiseline, pa ne treba odmah prati zube da ne bi došlo do njihovog mehaničkog oštećenja četkicom. Treba sačekati oko sat vremena nakon povraćanja – savetuju Cvetkovići.
Rendgenska snimanja zuba dok traje trudnoća treba izbegavati, iako se smatra da se uz neophodne mere zaštite (olovna kecelja) može sprečiti štetno delovanje zračenja na plod i majku. Ukoliko je snimanje neophodno, treba ga izbeći tokom prvih 12 nedelja (period organogeneze) i primeniti sve neophodne mere zaštite. Kako navode naši sagovornici, bolje je opredeliti se za digitalne metode snimanja kod kojih je zračenje do 70 odsto manje nego kod klasičnih metoda snimanja.
PORODIČNA TRADICIJA
Porodična stomatološka ordinacija “Cvetković” osnovana je 1987. godine. Ordinacija se nalazi u Ulici 27. Marta 6A u Beogradu. Sve potrebne informacije možete dobiti putem telefona: 060/3237 521.
Pripremila: S. Gavrić