Vašu bebu treba što više da mazite! Greška je što mnogi roditelji misle da će u tome preterati, a drugi strahuju da će ih tako razmaziti, pa se suzdržavaju u izlivima nežnosti i topline. Stručnjaci kažu da je takav strah bez osnova, jer one baš u prvim danima rođenja traže bliskost sa okolinom.
OSEĆAJ SIGURNOSTI
Dodir i kontakt pogledom ih čine zadovoljnim, a pedijatri podsećaju da ih umiruju čak i otkucaji maminog srca, kad ih nasloni na grudi, zato što su ih slušali dok su bili u stomaku. Savet je da što više mazite i ljubite svoju bebu, jer u prvim danima i mesecima ništa nije previše.
Stručnjaci preporučuju i da pevušite dok ih presvlačite, hranite, uspavljujete. Prepoznatljiva melodija im pruža osećaj sigurnosti i uveseljava ih, a pevanje pomaže i roditeljima da se oslobode stresa zbog nespavanja i obaveza.
KAKO UMIRITI BEBU
Za novopečene roditelje, plač bebe je izazov prvih nekoliko meseci. Da biste umirili vašu bebu i mirne glave razmislili šta joj je potrebno, pedijatri širom sveta uče roditelje sledećim trikovima:
Stavite bebu u kolevku ili na krilo, pa je polako ljuljuškajte, jer to opušta mišiće i usporava puls. Istovremeno joj prikrijte šakama uši na sekundu, dve, a dok ih sklanjate izgovarajte šššššššš, pa će se dete skoncentrisati na taj zvuk i prestati da plače.
Muzika ima neverovatno dejstvo na decu, umiruje im nervni sistem. Ipak, nemojte se ograničiti samo na balade, već pokušajte sa svim žanrovima, od klasične muzike i džeza, preko roka , sve dok ne nađete pesmu koja smiruje.
Pogasite svetla i spustite roletne. Stavite bebu u krevetac, blago je ljuljajte i ostavite da leži dok se ne umiri. Novorođenčad su navikla na tišinu i mrak u maminom stomaku, pa svetlo i zvuci iz okruženja mogu da ih stimulišu više nego što je potrebno.
Izvor: Novosti